FootSam
FOOTBALL DATA

Ricardo Rodríguez Suárez

Aktiv

Spain · 52 år · Kashiwa Reysol

222 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

222matcher
97–58–67V–O–F
1.57poäng/match
44 %vinstprocent
349poäng
321–246mål
+75målskillnad
82hållna nollor
975867
Bäst iKashiwa Reysol1.84 p/m74 matcher
Svagast iWuhan Three Towns1.00 p/m31 matcher
Bästa säsong20252.02 p/m49 matcher
Flest matcherUrawa109 matcher

209 av 222 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Kashiwa Reysol 20251.9522
Kashiwa Reysol 2025–nu1.7952
Urawa 2020–20221.60109
Wuhan Three Towns 20241.0031
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GironaSpain2013inga matcher i vår databas
RatchaburiThailand2014inga matcher i vår databas
BG Pathum UnitedThailand2014–2015inga matcher i vår databas
Suphanburi2016inga matcher i vår databas
Tokushima VortisJapan2017–20206123395
UrawaJapan2020–20221094636271601081741.60
Wuhan Three TownsChina20243187163448311.00
Kashiwa ReysolJapan20252212732819431.95
Kashiwa ReysolJapan2025–nu52296179360931.79

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.84 p/mKashiwa Reysolpå 74 matcher
Bästa målskillnad+0.57 per matchKashiwa Reysol121–79 på 74 matcher
Flest matcher109Urawa46–36–27
Flest vinster46Urawapå 109 matcher
Flest poäng174Urawapå 109 matcher
Längsta sejour109 matcherUrawa2020–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012317181920212224252627

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123UrawaTokushima VortisUrawaWuhan Three TownsKashiwa Reysolsnitt 1.57match 1222
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 160197 · 2025-04-162025-12-06Kashiwa Reysol24 vinster av 38 · 7039
Svagaste sträckan0.97 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2022-09-212024-11-02UrawaWuhan Three Towns9 vinster av 38 · 4164

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.75 mot 1.57.

4-2-3-165 36.9 %1.57 p/m
3-4-2-157 32.4 %1.75 p/m
4-4-232 18.2 %1.25 p/m
3-1-4-24 2.3 %
3-4-1-24 2.3 %
4-1-4-14 2.3 %
4-1-3-22 1.1 %
4-3-32 1.1 %
5-4-12 1.1 %
3-5-1-11 0.6 %
3-5-21 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Urawa
4-2-3-1
84

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 176 matcher mellan 2020 och 2027. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Tokushima Vortis2017-06-212020-12-27

UnderHan1.00 8
EfterDaniel Poyatos Algaba0.89 55−0.11

Urawa2020-12-122022-11-05

UnderHan1.60 109
EfterMaciej Skorza1.62 60+0.02

Wuhan Three Towns2024-03-012024-11-02

FöreT. Takahata1.60 25
UnderHan1.00 31−0.60
EfterZhuoxiang Deng0.81 31−0.19

Kashiwa Reysol2025-02-152026-08-29

FöreM. Ihara1.24 74
UnderHan1.84 74+0.60

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2013
20
21
22

Ett steg per år från 2020 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupJapan2022Vinnare
  • Emperor CupJapan2021Vinnare
  • J2 LeagueJapan2020Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.84 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.601.99
HögstKashiwa Reysol1.84 p/m på 74
LägstWuhan Three Towns1.00 p/m på 31
Spann0.84 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ricardo Rodríguez Suárez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.