FootSam
FOOTBALL DATA

J. Oosting

Aktiv

Netherlands · 54 år · Twente

169 matcher, 5 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

169matcher
70–42–57V–O–F
1.49poäng/match
41 %vinstprocent
252poäng
279–250mål
+29målskillnad
44hållna nollor
704257
Bäst iTwente1.68 p/m91 matcher
Svagast iRKC Waalwijk1.21 p/m73 matcher
Bästa säsong20231.93 p/m41 matcher
Flest matcherTwente91 matcher

169 av 169 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
HHC2016
Vitesse II2017–2020
RKC Waalwijk2021–2023
Twente2023–nu

Poäng per match, period för period

Twente 2023–nu1.6891
RKC Waalwijk 2021–20231.2173
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
HHC20161010221
Vitesse II2017–2020inga matcher i vår databas
VitesseNetherlands2019inga matcher i vår databas
RKC WaalwijkNetherlands2021–202373231931102123881.21
TwenteNetherlands2023–nu914421261651251531.68

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mTwentepå 91 matcher
Bästa målskillnad+0.44 per matchTwente165–125 på 91 matcher
Flest matcher91Twente44–21–26
Flest vinster44Twentepå 91 matcher
Flest poäng153Twentepå 91 matcher
Längsta sejour91 matcherTwente2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · HHC · 1.00 p/m på 1 matcher162019 · Vitesse · 2.50 p/m på 4 matcher192021 · RKC Waalwijk · 1.24 p/m på 38 matcher212022 · RKC Waalwijk · 1.17 p/m på 35 matcher222023 · Twente · 1.93 p/m på 41 matcher232024 · Twente · 1.48 p/m på 50 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VitesseRKC WaalwijkTwentesnitt 1.49match 1169
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 79116 · 2023-07-272024-04-24Twente22 vinster av 38 · 6841
Svagaste sträckan1.18 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 744 · 2021-08-212022-08-06RKC Waalwijk11 vinster av 38 · 5359

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.95 mot 1.54.

4-2-3-185 51.5 %1.54 p/m
5-3-229 17.6 %1.00 p/m
4-3-319 11.5 %1.95 p/m
3-4-1-214 8.5 %1.50 p/m
3-4-2-16 3.6 %
3-5-25 3 %
5-4-13 1.8 %
3-4-31 0.6 %
4-1-4-11 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Twente
4-2-3-1
90
RKC Waalwijk
5-3-23-4-1-2
72

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 165 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

RKC Waalwijk2021-08-142023-05-28

FöreF. Grim0.80 65
UnderHan1.21 73+0.41
EfterH. Fraser0.83 72−0.38

Twente2023-07-272025-05-25

FöreRon Jans1.72 116
UnderHan1.68 91−0.04
EfterJohn Antonius van den Brom1.72 47+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2016
  • Derde DivisieHolland2017/2018 ZondagVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.47 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.06snitt 1.471.83
HögstTwente1.68 p/m på 91
LägstRKC Waalwijk1.21 p/m på 73
Spann0.47 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Oosting med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.