FootSam
FOOTBALL DATA

Ron Jans

Aktiv

Netherlands · 67 år · Utrecht

478 matcher, 8 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

478matcher
196–125–157V–O–F
1.49poäng/match
41 %vinstprocent
713poäng
792–688mål
+104målskillnad
119hållna nollor
196125157
Bäst iTwente1.72 p/m116 matcher
Svagast iPEC Zwolle1.28 p/m145 matcher
Bästa säsong20212.00 p/m37 matcher
Flest matcherPEC Zwolle145 matcher

284 av 478 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19942026
ACV1994–1997
Groningen2002–2010
Heerenveen2010–2012
PEC Zwolle2013–2017
FC Cincinnati2019–2020
Twente2020–2023
Utrecht2023–nu

Poäng per match, period för period

Twente 2020–20231.70113
Utrecht 2023–nu1.60129
Heerenveen 2010–20121.5468
PEC Zwolle 2013–20171.27143
FC Cincinnati 2019–20200.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ACVNetherlands1994–1997inga matcher i vår databas
GroningenNetherlands2002–2010inga matcher i vår databas
HeerenveenNetherlands2010–2012682821191391131051.54
Standard LiegeBelgium20129315181710
PEC ZwolleNetherlands2013–20171434935592112241821.27
FC CincinnatiUSA2019–20201114692270.64
TwenteNetherlands2020–20231135430291881271921.70
UtrechtNetherlands2023–nu1295833382181792071.60

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mTwentepå 116 matcher
Bästa målskillnad+0.57 per matchTwente194–128 på 116 matcher
Flest matcher145PEC Zwolle50–35–60
Flest vinster58Utrechtpå 129 matcher
Flest poäng207Utrechtpå 129 matcher
Längsta sejour143 matcherPEC Zwolle2013–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Heerenveen · 1.21 p/m på 34 matcher102011 · Heerenveen · 1.88 p/m på 34 matcher2012 · Standard Liege · 1.11 p/m på 9 matcher2013 · PEC Zwolle · 1.18 p/m på 34 matcher2014 · PEC Zwolle · 1.45 p/m på 38 matcher2015 · PEC Zwolle · 1.36 p/m på 36 matcher2016 · PEC Zwolle · 1.11 p/m på 37 matcher2019 · FC Cincinnati · 0.64 p/m på 11 matcher2020 · Twente · 1.17 p/m på 35 matcher2021 · Twente · 2.00 p/m på 37 matcher2022 · Twente · 1.91 p/m på 44 matcher2023 · Utrecht · 1.60 p/m på 35 matcher2024 · Utrecht · 1.92 p/m på 38 matcher2025 · Utrecht · 1.48 p/m på 52 matcher2026 · Utrecht · 0.25 p/m på 4 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Standard LiegePEC ZwolleFC CincinnatiTwenteUtrechtsnitt 1.49match 1478
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.75 mot karriärsnittetMatch 272309 · 2021-09-112022-08-14Twente26 vinster av 38 · 6937
Svagaste sträckan0.97 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 198235 · 2016-10-302020-09-20PEC ZwolleFC CincinnatiTwente9 vinster av 38 · 4372

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.69.

4-2-3-1157 54.9 %1.69 p/m
4-3-3103 36 %1.41 p/m
4-4-27 2.4 %
4-1-4-14 1.4 %
4-3-1-24 1.4 %
3-4-33 1 %
4-2-1-32 0.7 %
4-5-12 0.7 %
4-1-3-21 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Utrecht
4-2-3-14-3-3
127
Twente
4-3-34-2-3-1
115
PEC Zwolle
4-2-3-14-3-3
34
FC Cincinnati
4-2-3-14-3-34-1-4-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 286 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Twente2020-09-122023-06-11

UnderHan1.72 116+0.65
EfterJ. Oosting1.68 91−0.04

Utrecht2023-09-032026-08-30

FöreM. Silberbauer1.39 28
UnderHan1.60 129+0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 1994
13
14

Ett steg per år från 2013 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • KNVB BekerHolland2014/2015Tvåa
  • Super CupHolland2014/2015Vinnare
  • KNVB BekerHolland2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.44 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.13snitt 1.521.87
HögstTwente1.72 p/m på 116
LägstPEC Zwolle1.28 p/m på 145
Spann0.44 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ron Jans
  • Rutinerad478 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ron Jans med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare