FootSam
FOOTBALL DATA

Adrián Gul'a

Aktiv

Slovakia · 51 år · Riga

117 matcher, 8 klubbar, 5 länder mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

117matcher
63–17–37V–O–F
1.76poäng/match
54 %vinstprocent
206poäng
198–130mål
+68målskillnad
42hållna nollor
631737
Bäst iPlzen2.00 p/m54 matcher
Svagast iWisla Krakow1.25 p/m24 matcher
Bästa säsong20192.41 p/m17 matcher
Flest matcherPlzen54 matcher

108 av 117 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Trenčín2009–2013
Žilina2013–2018
Slovakia U212018–2019
Plzen2020–2021
Wisla Krakow2021–2022
Dunajska Streda2022–2023
Riga2025–nu

Poäng per match, period för period

Žilina 2013–20182.1010
Plzen 2020–20212.0652
Apollon Limassol 20241.6213
Wisla Krakow 2021–20221.3622
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Trenčín2009–2013inga matcher i vår databas
ŽilinaSlovakia2013–2018107032214212.10
Slovakia U212018–2019inga matcher i vår databas
PlzenCzech-Republic2020–20215233811102441072.06
Wisla KrakowPoland2021–20222293103033301.36
Dunajska StredaSlovakia2022–2023850311615
Apollon LimassolCyprus2024136341912211.62
RigaLatvia2025–nu631210910

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mPlzenpå 54 matcher
Bästa målskillnad+1.00 per matchPlzen106–52 på 54 matcher
Flest matcher54Plzen33–9–12
Flest vinster33Plzenpå 54 matcher
Flest poäng108Plzenpå 54 matcher
Längsta sejour52 matcherPlzen2020–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Žilina · 2.25 p/m på 8 matcher152017 · Žilina · 1.50 p/m på 2 matcher172019 · Plzen · 2.41 p/m på 17 matcher192020 · Plzen · 1.81 p/m på 37 matcher202021 · Wisla Krakow · 1.25 p/m på 24 matcher212022 · Dunajska Streda · 2.00 p/m på 6 matcher222023 · Dunajska Streda · 1.50 p/m på 2 matcher232024 · Apollon Limassol · 1.47 p/m på 15 matcher242025 · Riga · 1.67 p/m på 6 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PlzenWisla KrakowDunajska StredaApollon LimassolRigasnitt 1.76match 1117
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 138 · 2015-07-022020-11-22ŽilinaPlzen26 vinster av 38 · 8339
Svagaste sträckan1.39 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 63100 · 2021-05-022024-09-21PlzenWisla KrakowDunajska StredaApollon Limassol16 vinster av 38 · 5153

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.06.

4-3-347 47.5 %2.06 p/m
4-2-3-123 23.2 %0.96 p/m
4-1-4-119 19.2 %1.58 p/m
4-1-2-34 4 %
3-5-22 2 %
3-1-4-21 1 %
4-1-3-21 1 %
4-3-2-11 1 %
4-4-21 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Plzen
4-3-3
48
Wisla Krakow
4-1-4-14-2-3-1
23
Dunajska Streda
4-1-2-34-1-4-14-3-3
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 99 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Žilina2015-07-022017-07-19

UnderHan2.10 10
EfterPavol Staňo1.18 11−0.92

Plzen2020-02-162021-05-08

FöreP. Vrba1.93 83
UnderHan2.00 54+0.07

Wisla Krakow2021-07-262022-02-12

UnderHan1.25 24
EfterJ. Brzęczek0.93 15−0.32

Apollon Limassol2024-08-252024-12-08

FörePablo Machín1.71 28
UnderHan1.47 15−0.24

Riga2025-07-242025-08-27

UnderHan1.67 6
EfterAdrian Gula2.13 8+0.46

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 4 andraplatser sedan 2009
10
12
14
16
18
20
22
24
25

Ett steg per år från 2010 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupLatvia2025Tvåa
  • 1. ligaSlovakia2022/2023Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2019/2020Tvåa
  • 1. ligaSlovakia2016/2017Vinnare
  • 1. ligaSlovakia2014/2015Tvåa
  • 2. ligaSlovakia2010/2011Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CupCzech-Republic2002/2003Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.75 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.772.15
HögstPlzen2.00 p/m på 54
LägstWisla Krakow1.25 p/m på 24
Spann0.75 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Adrián Gul'a
  • Resande tränare6 klubbar, 20 matcher i snitt på varje
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Adrián Gul'a med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare