FootSam
FOOTBALL DATA

P. Vrba

Uppdrag avslutade

Czechia · 62 år

266 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

266matcher
131–56–79V–O–F
1.69poäng/match
49 %vinstprocent
449poäng
446–362mål
+84målskillnad
72hållna nollor
1315679
Bäst iSparta Praha2.01 p/m68 matcher
Svagast iZlin1.09 p/m35 matcher
Bästa säsong20202.13 p/m24 matcher
Flest matcherPlzen106 matcher

219 av 266 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20032026
Žilina2006–2008
Plzen2008–2013
Czechia2013–2016
Anzhi2016
Plzen2017–2019
Ludogorets2019–2020
Sparta Praha2021–2022
Zlin2023

Poäng per match, period för period

Sparta Praha 2021–20222.0168
Plzen 2017–20191.9681
Plzen 2008–20131.7823
Czechia 2013–20161.6221
Anzhi 20161.2516
Zlin 20231.0632
Baník Ostrava 20221.0011
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Baník OstravaCzech-Republic2003inga matcher i vår databas
ŽilinaSlovakia2006–2008inga matcher i vår databas
PlzenCzech-Republic2008–20132313284639411.78
Czechia2013–20162110473829341.62
AnzhiRussia2016165561317201.25
PlzenCzech-Republic2017–201981481518132971591.96
LudogoretsBulgaria2019–20206213777
Sparta PrahaCzech-Republic2021–202268421115145841372.01
Baník OstravaCzech-Republic2022112541718111.00
ZlinCzech-Republic202332810143855341.06

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.01 p/mSparta Prahapå 68 matcher
Bästa målskillnad+0.90 per matchSparta Praha145–84 på 68 matcher
Flest matcher106Plzen61–18–27
Flest vinster61Plzenpå 106 matcher
Flest poäng201Plzenpå 106 matcher
Längsta sejour81 matcherPlzen2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123111314151617181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CzechiaAnzhiPlzenLudogoretsPlzenLudogoretsSparta PrahaBaník OstravaZlinsnitt 1.69match 1266
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 69106 · 2017-11-022019-03-02Plzen25 vinster av 38 · 5742
Svagaste sträckan1.03 p/m0.66 mot karriärsnittetMatch 220257 · 2022-07-302023-08-20Baník OstravaZlin8 vinster av 38 · 4958

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.62.

4-2-3-1113 68.5 %1.62 p/m
4-4-214 8.5 %1.00 p/m
4-3-39 5.5 %
4-1-4-17 4.2 %
3-4-36 3.6 %
4-4-1-15 3 %
3-5-24 2.4 %
4-1-3-22 1.2 %
4-5-12 1.2 %
3-4-2-11 0.6 %
4-1-2-31 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sparta Praha
4-2-3-1
61
Plzen
4-2-3-1
37
Zlin
4-2-3-14-4-2
32
Anzhi
4-2-3-1
17
Baník Ostrava
4-2-3-14-1-3-24-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 165 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Plzen2017-07-252019-12-15

FöreR. Pivarník0.90 10
UnderHan1.93 83+1.03
EfterAdrián Gul'a2.00 54+0.07

Ludogorets2019-12-122020-10-22

UnderHan1.00 7
EfterS. Genchev0.00 5−1.00

Sparta Praha2021-02-072022-04-30

FöreV. Kotal1.90 42
UnderHan2.01 68+0.11
EfterBrian Priske Pedersen2.12 100+0.11

Baník Ostrava2022-07-302022-10-09

UnderHan1.00 12
EfterPavel Hapal1.66 107+0.66

Zlin2023-01-292023-10-21

UnderHan1.09 35
EfterBronislav Cervenka1.15 75+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 5 andraplatser sedan 2003
06
08
10
12
14
16
18
20

Ett steg per år från 2006 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Czech LigaCzech-Republic2020/2021Tvåa
  • Super CupBulgaria2020/2021Tvåa
  • First LeagueBulgaria2019/2020Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2018/2019Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2017/2018Vinnare
  • Super CupCzech-Republic2013/2014Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2012/2013Vinnare
  • Super CupCzech-Republic2011/2012Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2010/2011Vinnare
  • CupCzech-Republic2009/2010Vinnare
  • 1. ligaSlovakia2007/2008Tvåa
  • 1. ligaSlovakia2006/2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.92 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.94snitt 1.782.16
HögstSparta Praha2.01 p/m på 68
LägstZlin1.09 p/m på 35
Spann0.92 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.31 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Vrba
  • Rutinerad266 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Vrba med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare