FootSam
FOOTBALL DATA

Pavel HapalAktiv

Czechia · 57 år · Baník Ostrava

148 matcher, 10 klubbar, 3 länder mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

148matcher
66–26–56V–O–F
1.51poäng/match
45 %vinstprocent
224poäng
229–187mål
+42målskillnad
39hållna nollor
662656
Bäst iBaník Ostrava1.55 p/m126 matcher
Svagast iSlovakia1.30 p/m20 matcher
Bästa säsong20242.07 p/m43 matcher
Flest matcherBaník Ostrava126 matcher

144 av 148 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Opava2004
Zlin2004–2005
Baník Ostrava2005–2006
Mlada Boleslav2008–2009
Žilina2009–2011
Zaglebie Lubin2011–2013
Senica2014
Slovakia U212015–2018
Slovakia2018–2020

Poäng per match, period för period

Baník Ostrava 2022–nu1.55126
Slovakia 2018–20201.3816
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OpavaCzech-Republic2004inga matcher i vår databas
ZlinCzech-Republic2004–2005inga matcher i vår databas
Baník OstravaCzech-Republic2005–2006inga matcher i vår databas
Mlada BoleslavCzech-Republic2008–2009inga matcher i vår databas
ŽilinaSlovakia2009–2011inga matcher i vår databas
Zaglebie LubinPoland2011–2013inga matcher i vår databas
Senica2014inga matcher i vår databas
Slovakia U212015–2018inga matcher i vår databas
Sparta PragueCzech-Republic2018inga matcher i vår databas
Slovakia2018–2020166462722221.38
Baník OstravaCzech-Republic2022–nu1265821471961581951.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mBaník Ostravapå 126 matcher
Bästa målskillnad+0.30 per matchBaník Ostrava196–158 på 126 matcher
Flest matcher126Baník Ostrava58–21–47
Flest vinster58Baník Ostravapå 126 matcher
Flest poäng195Baník Ostravapå 126 matcher
Längsta sejour126 matcherBaník Ostrava2022–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Slovakia · 1.17 p/m på 6 matcher182019 · Slovakia · 1.70 p/m på 10 matcher192020 · Slovakia · 0.83 p/m på 6 matcher202022 · Baník Ostrava · 1.31 p/m på 26 matcher222023 · Baník Ostrava · 1.45 p/m på 38 matcher232024 · Baník Ostrava · 2.07 p/m på 43 matcher242025 · Baník Ostrava · 0.89 p/m på 19 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SlovakiaBaník Ostravasnitt 1.51match 1148
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.73 mot karriärsnittetMatch 86123 · 2024-05-262025-04-19Baník Ostrava27 vinster av 38 · 7229
Svagaste sträckan1.16 p/m0.35 mot karriärsnittetMatch 1451 · 2019-10-132023-08-06SlovakiaBaník Ostrava12 vinster av 38 · 5557

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.89 mot 1.44.

4-2-3-141 30.6 %1.44 p/m
4-1-4-124 17.9 %1.38 p/m
3-4-319 14.2 %1.89 p/m
4-3-313 9.7 %1.15 p/m
4-4-1-19 6.7 %
3-4-2-18 6 %
3-5-26 4.5 %
3-4-1-24 3 %
4-4-23 2.2 %
4-5-13 2.2 %
3-1-4-22 1.5 %
4-3-1-21 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Baník Ostrava
4-2-3-14-1-4-1
114
Slovakia
4-3-34-2-3-1
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 134 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Baník Ostrava2022-10-162025-05-24

FöreP. Vrba1.00 12
UnderHan1.66 107+0.66

Baník Ostrava2025-09-272025-11-05

UnderHan1.00 7
EfterTomas Galasek1.04 25+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2004
09
10

Ett steg per år från 2009 till 2010, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupSlovakia2010/2011Tvåa
  • Super CupSlovakia2010Vinnare
  • 1. ligaSlovakia2009/2010Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2004 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Czech LigaCzech-Republic1999/2000Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.521.70
HögstBaník Ostrava1.55 p/m på 126
LägstSlovakia1.30 p/m på 20
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pavel Hapal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.