FootSam
FOOTBALL DATA

Rubén Albés

Aktiv

Sporting Gijon

176 matcher, 5 klubbar mellan 2021 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
53–69–54V–O–F
1.30poäng/match
30 %vinstprocent
228poäng
211–217mål
-6målskillnad
42hållna nollor
536954
Bäst iAlbacete1.37 p/m89 matcher
Svagast iSporting Gijon1.22 p/m36 matcher
Bästa säsong20221.54 p/m46 matcher
Flest matcherAlbacete89 matcher

175 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
AFC Hermannstadt2020–2021
Lugo2021–2022
Albacete2022–2024

Poäng per match, period för period

Albacete 2022–20241.3789
Sporting Gijon 2024–nu1.2733
Lugo 2021–20221.2347
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Ucam MurciaSpain2019inga matcher i vår databas
AFC Hermannstadt2020–2021inga matcher i vår databas
LugoSpain2021–2022471222135459581.23
AlbaceteSpain2022–2024893032271121101221.37
Sporting GijonSpain2024–nu331012114040421.27

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.37 p/mAlbacetepå 89 matcher
Bästa målskillnad+0.02 per matchAlbacete112–110 på 89 matcher
Flest matcher89Albacete30–32–27
Flest vinster30Albacetepå 89 matcher
Flest poäng122Albacetepå 89 matcher
Längsta sejour89 matcherAlbacete2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AlbaceteSporting Gijonsnitt 1.30match 1176
Starkaste sträckan1.61 p/m+0.31 mot karriärsnittetMatch 5895 · 2022-09-252023-05-27Albacete15 vinster av 38 · 5441
Svagaste sträckan0.95 p/m0.35 mot karriärsnittetMatch 95132 · 2023-05-272024-04-07Albacete8 vinster av 38 · 4258

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.10 mot 1.29.

4-3-370 40.2 %1.29 p/m
4-4-239 22.4 %1.21 p/m
4-1-4-120 11.5 %2.10 p/m
5-4-111 6.3 %0.82 p/m
4-2-3-18 4.6 %
5-3-27 4 %
4-1-3-24 2.3 %
3-4-33 1.7 %
4-3-1-23 1.7 %
4-5-13 1.7 %
3-4-2-12 1.1 %
3-1-4-21 0.6 %
3-5-1-11 0.6 %
3-5-21 0.6 %
4-2-2-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Albacete
4-4-24-3-3
88
Lugo
4-3-34-1-4-1
50

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 174 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lugo2021-04-242022-05-28

FöreLuis César0.38 8
UnderHan1.22 51+0.84

Albacete2022-08-152024-06-02

UnderHan1.37 89
EfterAlberto González Fernández1.35 43−0.02

Sporting Gijon2024-08-182025-04-05

FöreMiguel Ángel Ramírez1.38 66
UnderHan1.22 36−0.16
EfterAsier Garitano Aguirrezábal1.88 8+0.66

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.15 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.07snitt 1.301.52
HögstAlbacete1.37 p/m på 89
LägstSporting Gijon1.22 p/m på 36
Spann0.15 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.07 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Rubén Albés med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.