FootSam
FOOTBALL DATA

Luis César

Aktiv

Spain · 60 år · Gimnastic

102 matcher, 7 klubbar mellan 2016 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

102matcher
32–32–38V–O–F
1.25poäng/match
31 %vinstprocent
128poäng
117–135mål
-18målskillnad
28hållna nollor
323238
Bäst iValladolid1.50 p/m34 matcher
Svagast iLugo1.15 p/m52 matcher
Bästa säsong20171.50 p/m34 matcher
Flest matcherLugo52 matcher

100 av 102 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Gimnastic2004–2006
Albacete2013–2016
Lugo2016–2017
Valladolid2017–2018
Lugo2020–2021
Gimnastic2025–nu

Poäng per match, period för period

Valladolid 2017–20181.5533
Lugo 2016–20171.3040
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GimnasticSpain2004–2006inga matcher i vår databas
Alcoyano2012inga matcher i vår databas
AlbaceteSpain2013–2016inga matcher i vår databas
LugoSpain2016–2017401313144849521.30
ValladolidSpain2017–201833149105345511.55
TenerifeSpain20192101243
Deportivo La CorunaSpain201980443124
LugoSpain2020–20217052395
GimnasticSpain2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.50 p/mValladolidpå 34 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchValladolid53–46 på 34 matcher
Flest matcher52Lugo14–18–20
Flest vinster14Lugopå 52 matcher
Flest poäng60Lugopå 52 matcher
Längsta sejour40 matcherLugo2016–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Lugo · 1.31 p/m på 42 matcher162017 · Valladolid · 1.50 p/m på 34 matcher172018 · Tenerife · 1.75 p/m på 4 matcher182019 · Deportivo La Coruna · 0.86 p/m på 14 matcher192020 · Lugo · 0.38 p/m på 8 matcher20

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ValladolidTenerifeDeportivo La CorunaLugosnitt 1.25match 1102
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 3875 · 2017-05-142018-03-31LugoValladolid16 vinster av 38 · 5549
Svagaste sträckan1.08 p/m0.17 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2018-01-202021-04-17ValladolidTenerifeDeportivo La CorunaLugo9 vinster av 38 · 2747

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.36.

4-2-3-176 75.2 %1.36 p/m
4-3-310 9.9 %0.60 p/m
4-4-29 8.9 %
4-1-4-13 3 %
4-4-1-12 2 %
3-1-4-21 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lugo
4-2-3-1
52
Valladolid
4-2-3-1
34
Deportivo La Coruna
4-2-3-14-3-34-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 101 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lugo2016-08-212017-06-10

UnderHan1.31 42

Valladolid2017-08-192018-04-08

FörePaco Herrera1.50 42
UnderHan1.50 34
EfterSergio1.17 137−0.33

Deportivo La Coruna2019-10-132019-12-20

FöreAnquela0.80 10
UnderHan0.83 12+0.03
EfterFernando Vázquez1.67 24+0.84

Lugo2021-03-082021-04-17

FöreM. Nafti1.38 24
UnderHan0.38 8−1.00
EfterRubén Albés1.22 51+0.84

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2004
05
06
07
08
09
10
11
12
13

Ett steg per år från 2005 till 2013, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera División RFEFSpain2013/2014Vinnare
  • Segunda DivisiónSpain2005/2006Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.291.65
HögstValladolid1.50 p/m på 34
LägstLugo1.15 p/m på 52
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luis César med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.