FootSam
FOOTBALL DATA

Sergio

Uppdrag avslutade

Spain · 49 år

271 matcher, 4 klubbar mellan 2014 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

271matcher
74–89–108V–O–F
1.15poäng/match
27 %vinstprocent
311poäng
276–356mål
-80målskillnad
74hållna nollor
7489108
Bäst iEspanyol1.27 p/m51 matcher
Svagast iCadiz1.02 p/m84 matcher
Bästa säsong20211.30 p/m20 matcher
Flest matcherValladolid136 matcher

220 av 271 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Espanyol2014–2015
Valladolid2018–2021
Cadiz2022–2024

Poäng per match, period för period

Espanyol 2014–20151.2751
Valladolid 2018–20211.20132
Cadiz 2022–20241.0679
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Espanyol II2014inga matcher i vår databas
EspanyolSpain2014–2015511811226175651.27
ValladolidSpain2018–20211323845491441651591.20
CadizSpain2022–20247918303168101841.06

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mEspanyolpå 51 matcher
Bästa målskillnad-0.20 per matchValladolid146–173 på 136 matcher
Flest matcher136Valladolid38–46–52
Flest vinster38Valladolidpå 136 matcher
Flest poäng160Valladolidpå 136 matcher
Längsta sejour132 matcherValladolid2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123141517181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ValladolidCadizsnitt 1.15match 1271
Starkaste sträckan1.63 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 3976 · 2015-08-222018-11-10EspanyolValladolid18 vinster av 38 · 5046
Svagaste sträckan0.87 p/m0.28 mot karriärsnittetMatch 232269 · 2023-03-032024-01-19Cadiz6 vinster av 38 · 2851

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.23.

4-4-2140 65.7 %1.23 p/m
4-2-3-137 17.4 %1.19 p/m
4-1-4-19 4.2 %
4-3-36 2.8 %
3-4-1-25 2.3 %
4-4-1-15 2.3 %
4-3-1-23 1.4 %
3-4-2-12 0.9 %
5-3-22 0.9 %
3-4-31 0.5 %
3-5-21 0.5 %
4-5-11 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Valladolid
4-4-24-2-3-1
131
Cadiz
4-4-2
82

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 213 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Valladolid2018-04-152021-05-22

FöreLuis César1.50 34
UnderHan1.18 136−0.32
EfterJosé Rojo Martín1.61 75+0.43

Cadiz2022-01-152024-02-04

FöreÁlvaro1.45 240
UnderHan1.02 84−0.43

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupSpain2002/2003Vinnare
  • La LigaSpain2001/2002Tvåa
  • Copa del ReySpain2001/2002Vinnare
  • Super CupSpain2000/2001Tvåa
  • Copa del ReySpain1999/2000Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.151.42
HögstEspanyol1.27 p/m på 51
LägstCadiz1.02 p/m på 84
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Sergio
  • Tunga uppdrag1.15 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad271 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare90 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Sergio med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare