FootSam
FOOTBALL DATA

Álvaro

Aktiv

Spain · 60 år · Tenerife

325 matcher, 5 klubbar mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

325matcher
115–103–107V–O–F
1.38poäng/match
35 %vinstprocent
448poäng
347–340mål
+7målskillnad
106hållna nollor
115103107
Bäst iOviedo1.50 p/m46 matcher
Svagast iTenerife1.12 p/m25 matcher
Bästa säsong20191.66 p/m44 matcher
Flest matcherCadiz240 matcher

309 av 325 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Tenerife2012–2015
Cadiz2016–2022
Oviedo2022–2023
Tenerife2024–nu

Poäng per match, period för period

Oviedo 2022–20231.5137
Cadiz 2016–20221.46237
Tenerife 2024–nu1.1225
Racing Santander 20120.2114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Recreativo Huelva2011–2012inga matcher i vår databas
Racing SantanderSpain201214031193230.21
TenerifeSpain2012–2015inga matcher i vår databas
CadizSpain2016–20222378881682692403451.46
OviedoSpain2022–202337168133433561.51
TenerifeSpain2024–nu2577112628281.12

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.50 p/mOviedopå 46 matcher
Bästa målskillnad+0.11 per matchCadiz270–243 på 240 matcher
Flest matcher240Cadiz89–81–70
Flest vinster89Cadizpå 240 matcher
Flest poäng348Cadizpå 240 matcher
Längsta sejour237 matcherCadiz2016–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231116171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CadizOviedoTenerifesnitt 1.38match 1325
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 129166 · 2019-02-102019-12-15Cadiz20 vinster av 38 · 5231
Svagaste sträckan0.92 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 205242 · 2020-12-202021-10-26Cadiz7 vinster av 38 · 3561

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.55.

4-2-3-1171 55.5 %1.55 p/m
4-4-2110 35.7 %1.25 p/m
4-1-4-19 2.9 %
4-4-1-15 1.6 %
5-4-15 1.6 %
4-2-2-22 0.6 %
4-3-32 0.6 %
5-3-22 0.6 %
3-1-4-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cadiz
4-2-3-14-4-2
239
Oviedo
4-4-2
45
Tenerife
4-4-24-2-3-1
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 308 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Racing Santander2012-03-032012-05-13

UnderHan0.21 14
EfterIván Ania Cadavieco1.05 20+0.84

Cadiz2016-08-192022-01-09

UnderHan1.45 240
EfterSergio1.02 84−0.43

Oviedo2022-10-242023-10-21

FöreBolo0.91 11
UnderHan1.50 46+0.59

Tenerife2025-01-042025-10-28

FörePepe Mel0.88 16
UnderHan1.12 25+0.24

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2011
12
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2012 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Segunda DivisiónSpain2019/2020Tvåa
  • Primera División RFEFSpain2012/2013Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa del ReySpain1994/1995Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.97snitt 1.431.65
HögstOviedo1.50 p/m på 46
LägstTenerife1.12 p/m på 25
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Álvaro
  • Rutinerad325 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare81 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Álvaro med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare