FootSam
FOOTBALL DATA

Mauricio Andrés Pellegrino Luna

Aktiv

Argentina · 54 år · Lanus

376 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

376matcher
146–109–121V–O–F
1.45poäng/match
39 %vinstprocent
547poäng
451–410mål
+41målskillnad
130hållna nollor
146109121
Bäst iVelez Sarsfield1.71 p/m77 matcher
Svagast iLeganes1.06 p/m51 matcher
Bästa säsong20151.96 p/m26 matcher
Flest matcherLanus85 matcher

327 av 376 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Estudiantes L.P.2013–2015
Independiente2015–2016
Alaves2016–2017
Southampton2017–2018
Leganes2018–2019
Velez Sarsfield2020–2022
Cadiz2024
Lanus2024–nu

Poäng per match, period för period

Independiente 2015–20162.1619
Velez Sarsfield 2020–20221.7674
Valencia 20121.5618
Lanus 2024–nu1.5385
Alaves 2016–20171.3735
Universidad de Chile 20231.3730
Southampton 2017–20181.1332
Leganes 2018–20191.1049
Cadiz 20241.0715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ValenciaSpain2012188462723281.56
Estudiantes L.P.Argentina2013–2015731391110
IndependienteArgentina2015–20161912523212412.16
AlavesSpain2016–2017351212113641481.37
SouthamptonEngland2017–201832812123344361.13
LeganesSpain2018–2019491315214458541.10
Velez SarsfieldArgentina2020–202274371918111711301.76
Universidad de ChileChile202330118114437411.37
CadizSpain2024154471124161.07
LanusArgentina2024–nu8535252591731301.53

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.71 p/mVelez Sarsfieldpå 77 matcher
Bästa målskillnad+0.51 per matchVelez Sarsfield112–73 på 77 matcher
Flest matcher85Lanus35–25–25
Flest vinster37Velez Sarsfieldpå 77 matcher
Flest poäng132Velez Sarsfieldpå 77 matcher
Längsta sejour85 matcherLanus2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121516171819202122232526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Estudiantes L.P.IndependienteAlavesSouthamptonLeganesVelez SarsfieldUniversidad de ChileCadizLanussnitt 1.45match 1376
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 171208 · 2020-11-082021-05-19Velez Sarsfield24 vinster av 38 · 6642
Svagaste sträckan0.97 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2017-08-192018-09-22SouthamptonLeganes8 vinster av 38 · 3757

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.67 mot 1.44.

4-2-3-1164 52.7 %1.44 p/m
4-4-237 11.9 %1.24 p/m
3-5-218 5.8 %1.11 p/m
4-3-318 5.8 %1.67 p/m
5-3-215 4.8 %1.53 p/m
3-1-4-212 3.9 %0.50 p/m
5-4-112 3.9 %1.08 p/m
4-1-4-17 2.3 %
4-4-1-17 2.3 %
3-4-2-16 1.9 %
3-4-35 1.6 %
4-3-1-24 1.3 %
3-4-1-23 1 %
4-5-12 0.6 %
4-2-2-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lanus
4-2-3-1
76
Leganes
5-3-23-1-4-2
51
Alaves
4-2-3-1
38
Southampton
4-2-3-1
31
Universidad de Chile
3-5-24-3-34-4-2
30
Cadiz
4-4-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 311 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Valencia2012-08-192012-11-24

FöreUnai Emery Etxegoien1.71 82
UnderHan1.56 18−0.15

Estudiantes L.P.2015-02-162015-03-29

UnderHan1.43 7
EfterGabriel Alejandro Milito1.79 24+0.36

Independiente2015-06-072015-12-06

UnderHan2.16 19
EfterGabriel Alejandro Milito1.56 16−0.60

Southampton2017-08-122018-03-10

FöreC. Puel1.38 53
UnderHan1.09 34−0.29
EfterM. Hughes0.93 27−0.16

Leganes2018-08-202019-10-19

UnderHan1.06 51+0.03

Velez Sarsfield2020-10-292022-03-22

FöreG. Heinze1.59 68
UnderHan1.71 77+0.12
EfterJulio César Vaccari1.54 13−0.17

Universidad de Chile2023-01-222023-12-09

UnderHan1.38 32
EfterGustavo Álvarez1.92 93+0.54

Cadiz2024-02-092024-05-25

FöreSergio1.02 84
UnderHan1.07 15+0.05
EfterFrancisco José López Fernández1.05 20−0.02

Lanus2025-01-242026-08-29

UnderHan1.53 85+0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2012
  • Copa del ReySpain2016/2017Tvåa
15 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupSpain2004/2005Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2004/2005Vinnare
  • La LigaSpain2003/2004Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2003/2004Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1997/1998 ClausuraVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1997Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1995/1996 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1995/1996 AperturaVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1995Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1994Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1994Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1993/1994 AperturaTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1992/1993 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1991/1992 ClausuraTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.91snitt 1.431.86
HögstVelez Sarsfield1.71 p/m på 77
LägstLeganes1.06 p/m på 51
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Mauricio Andrés Pellegrino Luna
  • Rutinerad376 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Mauricio Andrés Pellegrino Luna med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare