FootSam
FOOTBALL DATA

C. Puel

Uppdrag avslutade

France · 65 år

415 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

415matcher
153–107–155V–O–F
1.36poäng/match
37 %vinstprocent
566poäng
535–549mål
-14målskillnad
124hållna nollor
153107155
Bäst iLyon1.68 p/m38 matcher
Svagast iSaint Etienne1.15 p/m88 matcher
Bästa säsong20121.72 p/m43 matcher
Flest matcherNice169 matcher

208 av 415 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19992026
Monaco1999–2001
Lille2002–2008
Lyon2008–2011
Nice2012–2016
Southampton2016–2017
Leicester2017–2019
Saint Etienne2019–2021

Poäng per match, period för period

Lyon 2008–20111.6838
Nice 2012–20161.43169
Southampton 2016–20171.3853
Leicester 2017–20191.3664
Saint Etienne 2019–20211.1687
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MonacoFrance1999–2001inga matcher i vår databas
LilleFrance2002–2008inga matcher i vår databas
LyonFrance2008–201138171386140641.68
NiceFrance2012–20161696740622252162411.43
SouthamptonEngland2016–2017532013205962731.38
LeicesterEngland2017–2019642318239083871.36
Saint EtienneFrance2019–202187262338981351011.16

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mLyonpå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.55 per matchLyon61–40 på 38 matcher
Flest matcher169Nice67–40–62
Flest vinster67Nicepå 169 matcher
Flest poäng241Nicepå 169 matcher
Längsta sejour169 matcherNice2012–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123101112131415161718192021

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NiceSouthamptonLeicesterSaint Etiennesnitt 1.36match 1415
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 5491 · 2012-10-312013-09-22Nice22 vinster av 38 · 6445
Svagaste sträckan1.00 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2014-01-252014-12-19Nice10 vinster av 38 · 3449

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.42 mot 1.19.

4-2-3-163 31.7 %1.19 p/m
4-3-345 22.6 %1.22 p/m
4-4-222 11.1 %1.18 p/m
4-4-1-119 9.5 %1.42 p/m
4-3-1-217 8.5 %1.18 p/m
3-4-2-112 6 %1.25 p/m
4-1-4-18 4 %
3-4-1-25 2.5 %
3-5-23 1.5 %
4-5-13 1.5 %
3-4-31 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Saint Etienne
4-2-3-14-4-2
87
Leicester
4-2-3-14-4-1-1
61
Southampton
4-3-34-3-1-24-2-3-1
50

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 199 matcher mellan 2015 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lyon2010-08-072011-05-29

UnderHan1.68 38
EfterR. Garde1.74 148+0.06

Nice2012-05-022016-04-30

UnderHan1.43 169
EfterL. Favre1.54 101+0.11

Southampton2016-08-132017-05-21

UnderHan1.38 53
EfterMauricio Andrés Pellegrino Luna1.09 34−0.29

Saint Etienne2019-10-062021-12-05

FöreG. Printant0.90 10
UnderHan1.15 88+0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 7 andraplatser sedan 1999
99
01
03
05
07
09
11
13
15
17
19

Ett steg per år från 1999 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Coupe de FranceFrance2019/2020Tvåa
  • League CupEngland2016/2017Tvåa
  • Emirates CupWorld2010Tvåa
  • Ligue 1France2009/2010Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2008/2009Tvåa
  • Ligue 1France2004/2005Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2000/2001Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2000/2001Tvåa
  • Ligue 1France1999/2000Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.53 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.371.83
HögstLyon1.68 p/m på 38
LägstSaint Etienne1.15 p/m på 88
Spann0.53 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

C. Puel
  • Rutinerad415 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför C. Puel med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare