FootSam
FOOTBALL DATA

Imanol Alguacil Barrenetxea

Aktiv

Spain · 55 år · Al Shabab

439 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

439matcher
199–109–131V–O–F
1.61poäng/match
45 %vinstprocent
706poäng
618–494mål
+124målskillnad
154hållna nollor
199109131
Bäst iReal Sociedad1.63 p/m426 matcher
Bästa säsong20122.00 p/m16 matcher
Flest matcherReal Sociedad426 matcher

439 av 439 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real Sociedad IISpain2014–2018inga matcher i vår databas
Real SociedadSpain2018641112313
Real Sociedad IISpain2018inga matcher i vår databas
Real SociedadSpainfrån 201832915284934543425401.64
Al-Shabab2025inga matcher i vår databas
Al ShababSaudi-Arabia2025–nu912610205

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.63 p/mReal Sociedadpå 426 matcher
Bästa målskillnad+0.31 per matchReal Sociedad605–471 på 426 matcher
Flest matcher426Real Sociedad197–105–124
Flest vinster197Real Sociedadpå 426 matcher
Flest poäng696Real Sociedadpå 426 matcher
Längsta sejour329 matcherReal Sociedad2018–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Real Sociedad · 2.00 p/m på 16 matcher122013 · Real Sociedad · 0.00 p/m på 1 matcher2014 · Real Sociedad · 1.41 p/m på 17 matcher2015 · Real Sociedad · 1.35 p/m på 17 matcher2016 · Real Sociedad · 1.65 p/m på 37 matcher2017 · Real Sociedad · 1.78 p/m på 9 matcher2018 · Real Sociedad · 1.43 p/m på 23 matcher2019 · Real Sociedad · 1.74 p/m på 46 matcher2020 · Real Sociedad · 1.55 p/m på 49 matcher2021 · Real Sociedad · 1.65 p/m på 51 matcher2022 · Real Sociedad · 1.94 p/m på 51 matcher2023 · Real Sociedad · 1.68 p/m på 53 matcher2024 · Real Sociedad · 1.44 p/m på 57 matcher2025 · Al Shabab · 0.64 p/m på 11 matcher2026 · Al Shabab · 0.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Athletic ClubReal SociedadAl Shababsnitt 1.61match 1439
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 256293 · 2022-03-132023-01-17Real Sociedad25 vinster av 38 · 5929
Svagaste sträckan0.95 p/m0.66 mot karriärsnittetMatch 400437 · 2025-01-192026-01-09Real SociedadAl Shabab9 vinster av 38 · 4367

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-3-2 1.87 mot 1.65.

4-3-3114 29.8 %1.65 p/m
4-2-3-188 23 %1.59 p/m
4-1-4-174 19.3 %1.65 p/m
4-4-237 9.7 %1.81 p/m
4-1-3-223 6 %1.87 p/m
4-3-1-222 5.7 %1.50 p/m
5-3-25 1.3 %
3-4-2-14 1 %
4-4-1-14 1 %
5-4-14 1 %
3-4-32 0.5 %
4-3-2-12 0.5 %
4-5-12 0.5 %
3-4-1-21 0.3 %
3-5-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Real Sociedad
4-3-34-2-3-14-1-4-1
371
Al Shabab
4-2-3-14-4-25-4-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 383 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Real Sociedad2017-01-222017-05-21

UnderHan1.60 20
EfterEusebio Sacristán1.24 37−0.36

Real Sociedad2018-04-012018-05-20

FöreEusebio Sacristán1.24 37
UnderHan1.78 9+0.54
EfterAsier Garitano Aguirrezábal1.21 19−0.57

Real Sociedad2019-01-062021-03-21

UnderHan1.58 107+0.37

Real Sociedad2021-04-072025-05-24

UnderHan1.67 222
EfterSergio Francisco Ramos0.90 10−0.77

Al Shabab2025-10-312026-01-17

UnderHan0.50 10
EfterNoureddine Zekri1.26 19+0.76

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2014
  • Copa del ReySpain2019/2020Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

Imanol Alguacil Barrenetxea
  • Rutinerad439 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare146 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Imanol Alguacil Barrenetxea med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.