FootSam
FOOTBALL DATA

Joan Francesc Ferrer Sicilia

Aktiv

Spain · 56 år · Almeria

355 matcher, 8 klubbar mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

355matcher
134–90–131V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
492poäng
500–493mål
+7målskillnad
85hållna nollor
13490131
Bäst iHuesca1.79 p/m42 matcher
Svagast iLevante0.91 p/m32 matcher
Bästa säsong20211.89 p/m45 matcher
Flest matcherAlmeria177 matcher

350 av 355 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Girona2012–2013
Valladolid2014–2015
Levante2015–2016
Huesca2017–2018
Espanyol2018–2019
Real Betis2019–2020
Almeria2021–2023
Almeria2024–nu

Poäng per match, period för period

Huesca 2017–20181.8341
Almeria 2024–nu1.6467
Almeria 2021–20231.5191
Espanyol 2018–20191.3944
Real Betis 2019–20201.3330
Sporting Gijon 20170.9520
Levante 2015–20160.9132
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GironaSpain2012–2013inga matcher i vår databas
ValladolidSpain2014–2015inga matcher i vår databas
LevanteSpain2015–20163285193258290.91
Sporting GijonSpain2017204792335190.95
HuescaSpain2017–201841211286038751.83
EspanyolSpain2018–2019441613155759611.39
Real BetisSpain2019–2020301010104745401.33
AlmeriaSpain2021–2023913920321281131371.51
AlmeriaSpain2024–nu67311719118901101.64

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.79 p/mHuescapå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.50 per matchHuesca61–40 på 42 matcher
Flest matcher177Almeria73–41–63
Flest vinster73Almeriapå 177 matcher
Flest poäng260Almeriapå 177 matcher
Längsta sejour91 matcherAlmeria2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Almeria · 0.67 p/m på 18 matcher142015 · Levante · 0.91 p/m på 32 matcher152016 · Sporting Gijon · 0.95 p/m på 20 matcher162017 · Huesca · 1.79 p/m på 42 matcher172018 · Espanyol · 1.39 p/m på 44 matcher182019 · Real Betis · 1.20 p/m på 40 matcher192020 · Almeria · 1.50 p/m på 8 matcher202021 · Almeria · 1.89 p/m på 45 matcher212022 · Almeria · 1.05 p/m på 39 matcher222024 · Almeria · 1.65 p/m på 48 matcher242025 · Almeria · 1.63 p/m på 19 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LevanteSporting GijonHuescaEspanyolReal BetisAlmeriasnitt 1.39match 1355
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 210247 · 2021-09-172022-05-13Almeria22 vinster av 38 · 6131
Svagaste sträckan0.74 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2015-02-132016-05-02AlmeriaLevante7 vinster av 38 · 3871

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.68 mot 1.53.

4-2-3-1124 40.8 %1.53 p/m
4-3-363 20.7 %1.59 p/m
4-1-4-157 18.8 %1.44 p/m
4-4-228 9.2 %1.68 p/m
5-3-211 3.6 %0.27 p/m
4-3-1-24 1.3 %
3-4-2-13 1 %
4-1-3-23 1 %
4-5-13 1 %
3-4-1-22 0.7 %
4-4-1-12 0.7 %
3-4-31 0.3 %
3-5-1-11 0.3 %
3-5-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Almeria
4-2-3-14-3-3
158
Espanyol
4-3-34-1-4-14-4-2
45
Huesca
4-2-3-14-1-4-1
42
Real Betis
4-1-4-14-2-3-1
39
Sporting Gijon
4-3-34-1-4-1
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 304 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Almeria2014-12-082015-03-21

UnderHan0.91 11
EfterSergi Barjuan1.00 6+0.09

Levante2015-10-042016-05-15

UnderHan0.91 32
EfterJuan Muñiz1.52 69+0.61

Sporting Gijon2017-01-222017-05-20

FöreAbelardo0.50 16
UnderHan0.95 20+0.45
EfterPaco Herrera1.33 18+0.38

Huesca2017-08-192018-06-02

FöreAnquela1.45 44
UnderHan1.79 42+0.34
EfterL. Franco0.63 8−1.16

Espanyol2018-08-182019-07-25

FöreDavid Gallego2.60 5
UnderHan1.42 45−1.18
EfterDavid Gallego1.47 15+0.05

Real Betis2019-08-182020-06-20

FöreEnrique Setién Solar1.48 92
UnderHan1.24 33−0.24

Real Betis2020-07-012020-07-19

UnderHan0.67 6
EfterManuel Luis Pellegrini Ripamonti1.68 314+1.01

Almeria2021-05-012023-06-04

UnderHan1.50 92−0.10
EfterVicente Moreno Peris0.29 7−1.21

Almeria2024-08-182025-06-11

FörePepe Mel1.10 10
UnderHan1.65 48+0.55

Almeria2025-12-062026-01-17

UnderHan1.17 6
EfterJoan Rubi1.79 24+0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2012
  • Segunda DivisiónSpain2021/2022Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.88 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.76snitt 1.391.94
HögstHuesca1.79 p/m på 42
LägstLevante0.91 p/m på 32
Spann0.88 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Joan Francesc Ferrer Sicilia
  • Rutinerad355 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Joan Francesc Ferrer Sicilia med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare