FootSam
FOOTBALL DATA

W. MazzarriUppdrag avslutade

Italy · 64 år

484 matcher, 10 klubbar, 2 länder mellan 2005 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

484matcher
189–130–165V–O–F
1.44poäng/match
39 %vinstprocent
697poäng
666–622mål
+44målskillnad
150hållna nollor
189130165
Bäst iInter1.76 p/m37 matcher
Svagast iCagliari0.88 p/m34 matcher
Bästa säsong20122.12 p/m26 matcher
Flest matcherNapoli130 matcher

462 av 484 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
Acireale2001–2002
Pistoiese2002–2003
Livorno2003–2004
Reggina2004–2007
Sampdoria2007–2009
Napoli2009–2013
Inter2013–2014
Watford2016–2017
Torino2018–2020
Cagliari2021–2022
Napoli2023–2024

Poäng per match, period för period

Napoli 2009–20131.82110
Inter 2013–20141.7836
Torino 2018–20201.5389
Sampdoria 2007–20091.3976
Napoli 2023–20241.2417
Reggina 2004–20071.1972
Watford 2016–20171.1637
Cagliari 2021–20220.8834
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Acireale2001–2002inga matcher i vår databas
Pistoiese2002–2003inga matcher i vår databas
LivornoItaly2003–2004inga matcher i vår databas
RegginaItaly2004–20077222203085111861.19
SampdoriaItaly2007–200976282226105981061.39
NapoliItaly2009–20131105826261881212001.82
InterItaly2013–201436171365623641.78
WatfordEngland2016–201737127184058431.16
TorinoItaly2018–2020893725271321051361.53
CagliariItaly2021–20223479183057300.88
NapoliItaly2023–2024176381623211.24

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.76 p/mInterpå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.89 per matchInter58–25 på 37 matcher
Flest matcher130Napoli65–30–35
Flest vinster65Napolipå 130 matcher
Flest poäng225Napolipå 130 matcher
Längsta sejour110 matcherNapoli2009–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232005 · Reggina · 1.08 p/m på 38 matcher052006 · Reggina · 1.34 p/m på 38 matcher2007 · Sampdoria · 1.58 p/m på 38 matcher2008 · Sampdoria · 1.21 p/m på 38 matcher2010 · Napoli · 1.84 p/m på 38 matcher2011 · Napoli · 1.63 p/m på 46 matcher2012 · Napoli · 2.12 p/m på 26 matcher2013 · Inter · 1.65 p/m på 26 matcher2014 · Inter · 2.00 p/m på 11 matcher2016 · Watford · 1.05 p/m på 41 matcher2017 · Torino · 1.53 p/m på 19 matcher2018 · Torino · 1.68 p/m på 41 matcher2019 · Torino · 1.27 p/m på 30 matcher2021 · Cagliari · 0.88 p/m på 34 matcher2023 · Napoli · 1.25 p/m på 20 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SampdoriaNapoliInterWatfordTorinoCagliariNapolisnitt 1.44match 1484
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.72 mot karriärsnittetMatch 231268 · 2012-04-212013-09-29NapoliInter25 vinster av 38 · 7533
Svagaste sträckan0.79 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 427464 · 2020-01-182022-04-30TorinoCagliari7 vinster av 38 · 3374

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.67 mot 1.19.

3-5-257 31.1 %1.19 p/m
3-4-2-130 16.4 %1.33 p/m
4-3-327 14.8 %1.52 p/m
3-4-1-215 8.2 %1.67 p/m
3-5-1-111 6 %0.91 p/m
3-4-39 4.9 %
4-2-3-18 4.4 %
4-4-28 4.4 %
3-1-4-26 3.3 %
4-5-15 2.7 %
5-3-25 2.7 %
4-4-1-11 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Torino
3-5-23-4-2-1
90
Watford
3-5-2
39
Cagliari
3-5-2
34
Napoli
4-3-3
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 183 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Reggina2005-08-282007-05-27

UnderHan1.21 76
EfterM. Ficcadenti0.50 10−0.71

Sampdoria2007-08-262009-05-31

FöreW. Novellino1.18 76
UnderHan1.39 76+0.21
EfterAlberico Evani1.76 38+0.37

Napoli2010-08-292012-11-11

FöreAntonio Conte1.55 38
UnderHan1.78 96+0.23

Watford2016-08-132017-05-21

FöreQuique Sánchez Flores0.80 5
UnderHan1.05 41+0.25

Torino2018-01-062020-02-02

FöreS. Mihajlović1.45 64
UnderHan1.51 90+0.06
EfterMoreno Longo0.81 16−0.70

Cagliari2021-09-192022-04-30

FöreL. Semplici1.37 19
UnderHan0.88 34−0.49

Napoli2023-11-042024-02-17

UnderHan1.25 20
EfterFrancesco Calzona1.13 16−0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2001
11
13
15
17
19
21
23

Ett steg per år från 2011 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupItaly2023/2024Tvåa
  • Serie AItaly2012/2013Tvåa
  • Super CupItaly2012/2013Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2011/2012Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.88 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.73snitt 1.441.91
HögstInter1.76 p/m på 37
LägstCagliari0.88 p/m på 34
Spann0.88 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

W. Mazzarri
  • Rutinerad484 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför W. Mazzarri med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare