FootSam
FOOTBALL DATA

Moreno Longo

Aktiv

Italy · 50 år · Bari

312 matcher, 7 klubbar mellan 2009 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

312matcher
91–107–114V–O–F
1.22poäng/match
29 %vinstprocent
380poäng
357–413mål
-56målskillnad
90hållna nollor
91107114
Bäst iComo1.40 p/m47 matcher
Svagast iAlessandria0.93 p/m40 matcher
Bästa säsong20171.67 p/m48 matcher
Flest matcherBari100 matcher

307 av 312 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Torino U192015–2016
PRO Vercelli2016–2017
Frosinone2017–2018
Torino2020
Alessandria2021–2022
Como2022–2023
Bari2024–2025
Bari2025–nu

Poäng per match, period för period

Frosinone 2017–20181.4062
Como 2022–20231.3845
Bari 2024–20251.2639
PRO Vercelli 2016–20171.1844
Bari 2025–nu1.1422
Alessandria 2021–20220.9340
Torino 20200.8015
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Torino U192015–2016inga matcher i vår databas
PRO VercelliItaly2016–2017441119143950521.18
FrosinoneItaly2017–2018622221198384871.40
TorinoItaly2020153391928120.80
AlessandriaItaly2021–202240910214162370.93
ComoItaly2022–2023451517135755621.38
BariItaly2024–2025391019104241491.26
BariItaly2025–nu2274112334251.14

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.40 p/mComopå 47 matcher
Bästa målskillnad+0.06 per matchComo59–56 på 47 matcher
Flest matcher100Bari30–34–36
Flest vinster30Baripå 100 matcher
Flest poäng124Baripå 100 matcher
Längsta sejour62 matcherFrosinone2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232009 · Bari · 1.32 p/m på 38 matcher092010 · Bari · 0.00 p/m på 1 matcher102016 · PRO Vercelli · 1.18 p/m på 44 matcher162017 · Frosinone · 1.67 p/m på 48 matcher172018 · Frosinone · 0.47 p/m på 17 matcher182019 · Torino · 0.81 p/m på 16 matcher192021 · Alessandria · 0.93 p/m på 40 matcher212022 · Como · 1.32 p/m på 34 matcher222023 · Como · 1.62 p/m på 13 matcher232024 · Bari · 1.26 p/m på 39 matcher242025 · Bari · 1.14 p/m på 22 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PRO VercelliFrosinoneTorinoAlessandriaComoBarisnitt 1.22match 1312
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 74111 · 2017-04-012018-02-18PRO VercelliFrosinone17 vinster av 38 · 5838
Svagaste sträckan0.63 p/m0.59 mot karriärsnittetMatch 132169 · 2018-08-122021-09-11FrosinoneTorinoAlessandria5 vinster av 38 · 3978

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.51 mot 1.34.

3-5-268 25.5 %1.34 p/m
3-4-1-255 20.6 %1.51 p/m
3-4-2-151 19.1 %0.84 p/m
3-4-334 12.7 %1.44 p/m
4-3-1-216 6 %1.13 p/m
4-3-312 4.5 %0.92 p/m
4-4-28 3 %
5-3-27 2.6 %
3-5-1-15 1.9 %
4-2-3-14 1.5 %
5-4-13 1.1 %
4-1-3-22 0.7 %
3-1-4-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Frosinone
3-4-33-5-2
62
Bari
3-4-2-13-5-2
61
Como
3-4-1-24-3-1-2
47
PRO Vercelli
3-5-24-3-3
41
Alessandria
3-4-2-13-4-1-23-4-3
40
Torino
3-4-1-23-4-2-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 267 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bari2009-08-232010-05-16

UnderHan1.32 38
EfterG. Ventura0.82 11−0.50

Frosinone2017-08-062018-12-16

FörePasquale Marino1.70 46
UnderHan1.35 65−0.35
EfterMarco Baroni0.77 22−0.58

Torino2020-02-082020-08-02

FöreW. Mazzarri1.51 90
UnderHan0.81 16−0.70
EfterMarco Giampaolo0.95 21+0.14

Como2022-09-102023-11-11

FöreG. Gattuso1.14 44
UnderHan1.40 47+0.26
EfterFrancesc Fàbregas i Soler1.83 6+0.43

Bari2024-08-102025-08-24

FöreF. Giampaolo1.43 7
UnderHan1.20 41−0.23
EfterFabio Caserta1.07 14−0.13

Bari2026-01-242026-05-22

FöreVincenzo Vivarini0.40 5
UnderHan1.25 20+0.85

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2015
  • Super Cup PrimaveraItaly2015/2016Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.47 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.241.55
HögstComo1.40 p/m på 47
LägstAlessandria0.93 p/m på 40
Spann0.47 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Moreno Longo
  • Rutinerad312 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Moreno Longo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare