FootSam
FOOTBALL DATA

Vincenzo Vivarini

Aktiv

Italy · 60 år · Pescara

202 matcher, 11 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

202matcher
50–69–83V–O–F
1.08poäng/match
25 %vinstprocent
219poäng
235–308mål
-73målskillnad
40hållna nollor
506983
Bäst iEmpoli1.55 p/m20 matcher
Svagast iVirtus Entella0.62 p/m29 matcher
Bästa säsong20231.56 p/m43 matcher
Flest matcherLatina44 matcher

197 av 202 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Chieti2010–2011
Aprilia2011–2013
Città di Teramo2013–2016
Latina2016–2017
Empoli2017
Ascoli2018–2019
Bari2019–2020
Virtus Entella2020–2021
Catanzaro2021–2024
Pescara2025–nu

Poäng per match, period för period

Empoli 20171.5317
Catanzaro 2021–20241.5244
Ascoli 2018–20191.1637
Latina 2016–20170.9841
Pescara 2025–nu0.7713
Virtus Entella 2020–20210.6526
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Chieti2010–2011inga matcher i vår databas
Aprilia2011–2013inga matcher i vår databas
Città di Teramo2013–2016inga matcher i vår databas
LatinaItaly2016–201741719153546400.98
EmpoliItaly2017177553730261.53
AscoliItaly2018–2019371013144060431.16
BariItaly2019–2020inga matcher i vår databas
Virtus EntellaItaly2020–20212645172144170.65
CatanzaroItaly2021–2024441910156965671.52
FrosinoneItaly202481346166
PescaraItaly2025–nu131751725100.77

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mEmpolipå 20 matcher
Bästa målskillnad+0.40 per matchEmpoli40–32 på 20 matcher
Flest matcher44Latina7–21–16
Flest vinster19Catanzaropå 44 matcher
Flest poäng67Catanzaropå 44 matcher
Längsta sejour44 matcherCatanzaro2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Latina · 0.95 p/m på 44 matcher162017 · Empoli · 1.55 p/m på 20 matcher172018 · Ascoli · 1.16 p/m på 37 matcher182020 · Virtus Entella · 0.62 p/m på 29 matcher202022 · Catanzaro · 0.00 p/m på 1 matcher222023 · Catanzaro · 1.56 p/m på 43 matcher232024 · Frosinone · 0.60 p/m på 10 matcher242025 · Pescara · 0.67 p/m på 18 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123EmpoliAscoliVirtus EntellaCatanzaroFrosinonePescaraBarisnitt 1.08match 1202
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 132169 · 2023-08-052024-05-01Catanzaro18 vinster av 38 · 6050
Svagaste sträckan0.66 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 96133 · 2019-04-142023-08-11AscoliVirtus EntellaCatanzaro6 vinster av 38 · 3169

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.33 mot 1.00.

4-3-1-242 21.4 %1.00 p/m
4-4-236 18.4 %1.33 p/m
3-5-231 15.8 %1.29 p/m
3-4-329 14.8 %0.93 p/m
3-4-2-121 10.7 %0.52 p/m
4-3-313 6.6 %1.15 p/m
3-4-1-28 4.1 %
4-3-2-15 2.6 %
3-5-1-13 1.5 %
4-4-1-13 1.5 %
3-3-1-31 0.5 %
4-1-3-21 0.5 %
4-1-4-11 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %
4-2-3-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Catanzaro
4-4-2
43
Latina
3-4-33-5-2
42
Ascoli
4-3-1-24-3-3
35
Empoli
3-5-23-4-1-2
19
Pescara
3-4-2-13-5-1-1
13
Frosinone
3-4-2-14-3-3
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 196 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Empoli2017-08-052017-12-16

FöreG. Martusciello0.88 40
UnderHan1.55 20+0.67
EfterA. Andreazzoli1.74 35+0.19

Ascoli2018-08-042019-05-11

FöreS. Cosmi1.26 27
UnderHan1.16 37−0.10
EfterPaolo Zanetti1.44 25+0.28

Virtus Entella2020-11-082021-04-10

UnderHan0.62 29
EfterG. Volpe0.33 6−0.29

Catanzaro2022-07-312024-05-25

FöreA. Calabro1.00 5
UnderHan1.52 44+0.52
EfterFabio Caserta1.33 42−0.19

Frosinone2024-08-122024-10-20

UnderHan0.60 10−0.45
EfterL. Greco1.00 17+0.40

Pescara2025-09-132025-12-08

UnderHan0.77 13
EfterGiorgio Gorgone1.09 23+0.32

Bari2025-12-132026-01-17

FöreFabio Caserta1.07 14
UnderHan0.40 5−0.67
EfterMoreno Longo1.25 20+0.85

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.93 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.47snitt 1.151.70
HögstEmpoli1.55 p/m på 20
LägstVirtus Entella0.62 p/m på 29
Spann0.93 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Vincenzo Vivarini
  • Tunga uppdrag1.08 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare8 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Vincenzo Vivarini med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.