FootSam
FOOTBALL DATA

S. Cosmi

Uppdrag avslutade

Italy · 68 år

153 matcher, 15 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

153matcher
37–46–70V–O–F
1.03poäng/match
24 %vinstprocent
157poäng
155–226mål
-71målskillnad
38hållna nollor
374670
Bäst iAscoli1.26 p/m27 matcher
Svagast iPerugia0.95 p/m22 matcher
Bästa säsong20171.26 p/m27 matcher
Flest matcherAscoli27 matcher

102 av 153 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19952026
Arezzo1995–2000
Perugia2000–2004
Genoa2004–2005
Udinese2005–2006
Brescia2007–2008
Livorno2009–2010
Lecce2011–2012
Siena2012
Trapani2015–2016
Ascoli2017–2018

Poäng per match, period för period

Ascoli 2017–20181.2627
Siena 20121.2114
Venezia 20191.0911
Lecce 2011–20121.0826
Perugia 20201.0013
Trapani 2015–20160.8614
HNK Rijeka 20220.8010
Crotone 20210.7914
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ArezzoItaly1995–2000inga matcher i vår databas
PerugiaItaly2000–2004inga matcher i vår databas
GenoaItaly2004–2005inga matcher i vår databas
UdineseItaly2005–2006inga matcher i vår databas
BresciaItaly2007–2008inga matcher i vår databas
LivornoItaly2009–2010inga matcher i vår databas
PalermoItaly201183059189
LecceItaly2011–201226610103137281.08
SienaItaly2012144551314171.21
PescaraItaly2014inga matcher i vår databas
TrapaniItaly2015–2016142661019120.86
AscoliItaly2017–20182781092532341.26
VeneziaItaly2019112631216121.09
PerugiaItaly202013418615131.00
CrotoneItaly2021143292235110.79
HNK RijekaCroatia20221022681380.80

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.26 p/mAscolipå 27 matcher
Bästa målskillnad-0.23 per matchLecce31–37 på 26 matcher
Flest matcher27Ascoli8–10–9
Flest vinster8Ascolipå 27 matcher
Flest poäng34Ascolipå 27 matcher
Längsta sejour27 matcherAscoli2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123101112161718192022

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LecceSienaTrapaniAscoliVeneziaPerugiaCrotoneHNK Rijekasnitt 1.03match 1153
Starkaste sträckan1.26 p/m+0.23 mot karriärsnittetMatch 1451 · 2012-01-152016-08-28LecceSienaTrapani11 vinster av 38 · 4140
Svagaste sträckan0.79 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 108145 · 2020-02-022022-10-02PerugiaCrotoneHNK Rijeka8 vinster av 38 · 3969

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-267 67 %1.07 p/m
3-4-37 7 %
3-4-1-24 4 %
3-5-1-14 4 %
4-3-33 3 %
4-4-23 3 %
3-1-4-22 2 %
4-3-1-22 2 %
4-3-2-12 2 %
5-3-22 2 %
3-4-2-11 1 %
4-2-3-11 1 %
4-5-11 1 %
5-4-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ascoli
3-5-2
27
Perugia
3-5-2
22
Trapani
3-5-23-4-1-2
16
Crotone
3-5-23-5-1-1
14
HNK Rijeka
3-5-2
11
Venezia
3-5-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 100 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Palermo2011-02-022011-03-19

FöreD. Rossi1.55 22
UnderHan1.13 8−0.42
EfterD. Rossi1.63 8+0.50

Lecce2011-12-032012-05-13

UnderHan1.08 26+0.41

Siena2012-08-262012-11-25

UnderHan1.21 14
EfterG. Iachini0.79 24−0.42

Trapani2016-08-072016-11-26

UnderHan0.78 18
EfterA. Calori1.34 29+0.56

Ascoli2017-12-092018-05-31

FöreF. Fiorin0.89 19
UnderHan1.26 27+0.37
EfterVincenzo Vivarini1.16 37−0.10

Venezia2019-03-112019-05-11

FöreW. Zenga1.16 19
UnderHan1.09 11−0.07
EfterAlessio Dionisi1.33 40+0.24

Crotone2021-03-032021-05-22

FöreGiovanni Stroppa1.32 100
UnderHan0.79 14−0.53

HNK Rijeka2022-09-022022-11-13

UnderHan0.85 13
EfterSergej Jakirovic2.04 27+1.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 1995
  • Serie BItaly2004/2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.111.41
HögstAscoli1.26 p/m på 27
LägstPerugia0.95 p/m på 22
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

S. Cosmi
  • Tunga uppdrag1.03 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare9 klubbar, 17 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Cosmi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare