FootSam
FOOTBALL DATA

Sergej Jakirovic

Aktiv

Bosnia and Herzegovina · 49 år · Hull City

227 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

227matcher
123–48–56V–O–F
1.84poäng/match
54 %vinstprocent
417poäng
392–255mål
+137målskillnad
81hållna nollor
1234856
Bäst iDinamo Zagreb2.20 p/m60 matcher
Svagast iHull City1.62 p/m55 matcher
Bästa säsong20232.27 p/m59 matcher
Flest matcherDinamo Zagreb60 matcher

187 av 227 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Sesvete2017–2018
HNK Gorica2018–2020
Zrinjski2021–2022
HNK Rijeka2022–2023
Dinamo Zagreb2023–2024
Kayserisporfrån 2025
Hull City2025–nu

Poäng per match, period för period

Dinamo Zagreb 2023–20242.2858
HNK Rijeka 2022–20231.8222
Kayserispor från 20251.7117
HNK Gorica 2018–20201.6459
Hull City 2025–nu1.6255
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sesvete2017–2018inga matcher i vår databas
HNK GoricaCroatia2018–20205928131810476971.64
Maribor2020inga matcher i vår databas
ZrinjskiBosnia2021–202284228614
HNK RijekaCroatia2022–20232212463218401.82
Dinamo ZagrebCroatia2023–2024584198120491322.28
KayserisporTurkeyfrån 2025178542618291.71
Hull CityEngland2025–nu552514168074891.62

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.20 p/mDinamo Zagrebpå 60 matcher
Bästa målskillnad+1.11 per matchHNK Rijeka51–21 på 27 matcher
Flest matcher60Dinamo Zagreb41–9–10
Flest vinster41Dinamo Zagrebpå 60 matcher
Flest poäng132Dinamo Zagrebpå 60 matcher
Längsta sejour59 matcherHNK Gorica2018–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231819202223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MariborZrinjskiHNK RijekaDinamo ZagrebKayserisporHull Citysnitt 1.84match 1227
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 114151 · 2023-11-252024-08-24Dinamo Zagreb30 vinster av 38 · 7426
Svagaste sträckan1.47 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 153190 · 2024-09-012025-11-25Dinamo ZagrebKayserisporHull City15 vinster av 38 · 6061

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 2.50 mot 1.86.

4-2-3-1116 70.3 %1.86 p/m
3-4-1-210 6.1 %2.50 p/m
3-4-2-18 4.8 %
4-1-4-17 4.2 %
3-5-26 3.6 %
5-4-16 3.6 %
4-4-25 3 %
4-3-33 1.8 %
4-1-3-21 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %
5-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Dinamo Zagreb
4-2-3-1
57
Hull City
4-2-3-1
55
HNK Rijeka
4-2-3-1
27
Kayserispor
4-2-3-14-1-4-1
17
Zrinjski
4-2-3-15-4-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 165 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

HNK Gorica2018-07-282019-12-13

UnderHan1.64 59
EfterValdas Dambrauskas1.71 34+0.07

Zrinjski2022-07-062022-08-25

UnderHan1.75 8
EfterK. Rendulić0.92 12−0.83

HNK Rijeka2023-01-212023-08-20

FöreS. Cosmi0.85 13
UnderHan2.04 27+1.19
EfterD. Raić1.83 18−0.21

Dinamo Zagreb2023-08-242024-09-17

FöreIgor Bišćan2.06 17
UnderHan2.20 60+0.14

Kayserispor2025-02-012025-06-01

FöreS. Kaloğlu0.93 14
UnderHan1.71 17+0.78

Hull City2025-08-092026-08-29

FöreRubén Sellés1.21 29
UnderHan1.62 55+0.41

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 1 andraplats sedan 2017
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2019 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • HNLCroatia2023/2024Vinnare
  • CupCroatia2023/2024Vinnare
  • Premijer LigaBosnia-Herzegovina2021/2022Vinnare
  • Arena CupWorld2020Vinnare
  • 1. SNLSlovenia2019/2020Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • First NLCroatia2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.58 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.47snitt 1.862.35
HögstDinamo Zagreb2.20 p/m på 60
LägstHull City1.62 p/m på 55
Spann0.58 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.26 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Sergej Jakirovic
  • Resultatstark1.84 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Sergej Jakirovic med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare