FootSam
FOOTBALL DATA

Valdas Dambrauskas

Aktiv

Lithuania · 49 år · Sabah FA

148 matcher, 11 klubbar, 7 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

148matcher
70–37–41V–O–F
1.67poäng/match
47 %vinstprocent
247poäng
247–180mål
+67målskillnad
46hållna nollor
703741
Bäst iHNK Hajduk Split2.00 p/m35 matcher
Svagast iOFI1.50 p/m32 matcher
Bästa säsong20202.24 p/m17 matcher
Flest matcherHNK Hajduk Split35 matcher

139 av 148 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Lithuania U192011–2012
Rīgas FS2018–2020
HNK Gorica2020–2021
HNK Hajduk Split2021–2022
OFI2022–2023
Diósgyőrfrån 2025
Sabah FA2025–nu

Poäng per match, period för period

Omonia Nicosia 20242.0616
HNK Hajduk Split 2021–20222.0033
HNK Gorica 2020–20211.7134
Ludogorets 20211.6010
OFI 2022–20231.5531
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lithuania U192011–2012inga matcher i vår databas
Ekranas20142002250
FK Zalgiris VilniusLithuania2014–20176123485
Rīgas FSLatvia2018–20202101343
HNK GoricaCroatia2020–202134161085844581.71
LudogoretsBulgaria202110442119161.60
HNK Hajduk SplitCroatia2021–20223320676535662.00
OFIGreece2022–202331121274436481.55
Omonia NicosiaCyprus20241611053414332.06
Diósgyőrfrån 2025inga matcher i vår databas
Sabah FAAzerbaijan2025–nu621311107

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mHNK Hajduk Splitpå 35 matcher
Bästa målskillnad+0.97 per matchHNK Hajduk Split71–37 på 35 matcher
Flest matcher35HNK Hajduk Split21–7–7
Flest vinster21HNK Hajduk Splitpå 35 matcher
Flest poäng70HNK Hajduk Splitpå 35 matcher
Längsta sejour34 matcherHNK Gorica2020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Ekranas · 0.00 p/m på 2 matcher142015 · FK Zalgiris Vilnius · 0.50 p/m på 2 matcher152016 · FK Zalgiris Vilnius · 0.50 p/m på 2 matcher162017 · FK Zalgiris Vilnius · 1.50 p/m på 2 matcher172019 · HNK Gorica · 1.21 p/m på 19 matcher192020 · HNK Gorica · 2.24 p/m på 17 matcher202021 · HNK Hajduk Split · 2.06 p/m på 34 matcher212022 · OFI · 1.59 p/m på 29 matcher222023 · OFI · 1.29 p/m på 14 matcher232024 · Omonia Nicosia · 1.90 p/m på 21 matcher242025 · Sabah FA · 1.17 p/m på 6 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FK Zalgiris VilniusRīgas FSHNK GoricaLudogoretsHNK Hajduk SplitOFIOmonia NicosiaSabah FAsnitt 1.67match 1148
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 4279 · 2020-12-072022-07-17HNK GoricaLudogoretsHNK Hajduk Split24 vinster av 38 · 7633
Svagaste sträckan1.39 p/m0.28 mot karriärsnittetMatch 138 · 2014-07-032020-11-20EkranasFK Zalgiris VilniusRīgas FSHNK Gorica14 vinster av 38 · 5455

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.06 mot 1.82.

4-2-3-165 48.9 %1.82 p/m
3-4-1-226 19.5 %1.54 p/m
4-3-316 12 %2.06 p/m
3-4-2-17 5.3 %
4-4-25 3.8 %
4-1-3-23 2.3 %
5-3-23 2.3 %
3-5-1-12 1.5 %
3-5-22 1.5 %
4-1-4-12 1.5 %
3-4-31 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

OFI
3-4-1-2
31
HNK Gorica
4-2-3-1
27
Omonia Nicosia
4-2-3-14-3-3
21
Ludogorets
4-3-33-4-1-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 133 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

HNK Gorica2020-02-022020-12-20

FöreSergej Jakirovic1.64 59
UnderHan1.71 34+0.07

Ludogorets2021-07-072021-09-30

FöreS. Genchev0.00 5
UnderHan1.60 10+1.60

HNK Hajduk Split2021-11-262022-09-09

UnderHan2.00 35+0.11

OFI2023-01-032023-12-03

FörePedro Caravela0.86 7
UnderHan1.50 32+0.64
EfterPepe Mel0.69 13−0.81

Omonia Nicosia2024-07-252024-11-28

FöreY. Anastasiou1.93 14
UnderHan1.90 21−0.03
EfterY. Anastasiou1.76 33−0.14

Sabah FA2025-07-102025-08-14

UnderHan1.17 6
EfterValdas Dambrauskas2.25 8+1.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

12titlar och 4 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2014 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 16 meriter
  • Super CupCroatia2022/2023Tvåa
  • HNLCroatia2021/2022Tvåa
  • CupCroatia2021/2022Vinnare
  • Super CupBulgaria2021/2022Vinnare
  • First LeagueBulgaria2020/2021Vinnare
  • VirsligaLatvia2019Tvåa
  • CupLatvia2019Vinnare
  • Virsliga CupLatvia2018Vinnare
  • CupLithuania2017Tvåa
  • Super CupLithuania2017Vinnare
  • A LygaLithuania2016Vinnare
  • CupLithuania2016Vinnare
  • Super CupLithuania2016Vinnare
  • CupLithuania2015/2016Vinnare
  • A LygaLithuania2015Vinnare
  • CupLithuania2014/2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.35snitt 1.772.15
HögstHNK Hajduk Split2.00 p/m på 35
LägstOFI1.50 p/m på 32
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Valdas Dambrauskas
  • Resande tränare9 klubbar, 16 matcher i snitt på varje
  • Internationell7 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Valdas Dambrauskas med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare