FootSam
FOOTBALL DATA

Y. Anastasiou

Aktiv

Greece · 53 år · Omonia Nicosia

334 matcher, 7 klubbar, 4 länder mellan 2013 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

334matcher
132–84–118V–O–F
1.44poäng/match
40 %vinstprocent
480poäng
442–405mål
+37målskillnad
105hållna nollor
13284118
Bäst iPanathinaikos1.90 p/m118 matcher
Svagast iRoda0.94 p/m35 matcher
Bästa säsong20131.96 p/m49 matcher
Flest matcherPanathinaikos118 matcher

226 av 334 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Panathinaikos2013–2015
Roda2016–2017
Omonia Nicosia2018–2019
Panetolikos2021–2023

Poäng per match, period för period

Omonia Nicosia 20241.9314
Panathinaikos 2013–20151.90118
Omonia Nicosia 2024–nu1.7934
Panetolikos 2021–20231.1470
Omonia Nicosia 2018–20191.0520
Roda 2016–20170.9133
Kortrijk 20170.8513
Kifisia 20230.8513
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PanathinaikosGreece2013–20151186723281951022241.90
RodaNetherlands2016–201733612152552300.91
KortrijkBelgium2017132561320110.85
Omonia NicosiaCyprus2018–2019205692328211.05
AtromitosGreece20198323151111
PanetolikosGreece2021–20237021173273104801.14
KifisiaGreece2023132561423110.85
Omonia NicosiaCyprus2024148331911271.93
Omonia NicosiaCyprus2024–nu34171076132611.79

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.90 p/mPanathinaikospå 118 matcher
Bästa målskillnad+0.79 per matchPanathinaikos195–102 på 118 matcher
Flest matcher118Panathinaikos67–23–28
Flest vinster67Panathinaikospå 118 matcher
Flest poäng224Panathinaikospå 118 matcher
Längsta sejour118 matcherPanathinaikos2013–2015

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Panathinaikos · 3.00 p/m på 1 matcher122013 · Panathinaikos · 1.96 p/m på 49 matcher2014 · Panathinaikos · 1.80 p/m på 55 matcher2015 · Panathinaikos · 2.00 p/m på 13 matcher2016 · Roda · 0.94 p/m på 35 matcher2017 · Kortrijk · 0.79 p/m på 14 matcher2018 · Omonia Nicosia · 1.05 p/m på 20 matcher2019 · Atromitos · 1.00 p/m på 12 matcher2021 · Panetolikos · 1.29 p/m på 38 matcher2022 · Panetolikos · 0.91 p/m på 34 matcher2023 · Kifisia · 1.31 p/m på 29 matcher2024 · Omonia Nicosia · 1.76 p/m på 33 matcher2025 · Omonia Nicosia · 3.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RodaKortrijkOmonia NicosiaAtromitos AthinonAtromitosPanetolikosKifisiaOmonia Nicosiasnitt 1.44match 1334
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2013-10-262014-05-11Panathinaikos25 vinster av 38 · 7024
Svagaste sträckan0.76 p/m0.68 mot karriärsnittetMatch 249286 · 2022-11-062023-12-06PanetolikosKifisia6 vinster av 38 · 3469

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.90 mot 1.19.

4-2-3-162 37.3 %1.19 p/m
4-3-357 34.3 %0.91 p/m
4-4-211 6.6 %1.55 p/m
4-1-4-110 6 %1.90 p/m
4-4-1-19 5.4 %
4-5-18 4.8 %
4-3-1-24 2.4 %
3-4-31 0.6 %
4-1-3-21 0.6 %
4-2-1-31 0.6 %
5-3-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Panetolikos
4-3-34-2-3-1
65
Omonia Nicosia
4-1-4-14-3-34-2-3-14-4-2
39
Roda
4-2-3-14-3-3
34
Kifisia
4-2-3-1
12
Atromitos
4-2-3-14-3-3
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 166 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Roda2016-08-072017-05-14

UnderHan0.94 35
EfterR. Molenaar1.15 41+0.21

Kortrijk2017-07-292017-11-04

FöreB. Van Lancker0.92 25
UnderHan0.79 14−0.13
EfterG. De Boeck1.62 29+0.83

Omonia Nicosia2018-12-162019-05-04

FöreÁngel Gómez1.00 10
UnderHan1.05 20+0.05
EfterHenning Stille Berg1.73 113+0.68

Atromitos2019-08-252019-11-10

FöreDamir Canadi1.80 74
UnderHan1.10 10−0.70

Panetolikos2021-09-112023-05-13

FöreT. Dellas0.90 31
UnderHan1.11 72+0.21

Kifisia2023-08-202023-12-06

FöreGiorgos Petrakis1.40 5
UnderHan0.73 15−0.67
EfterDavid Nielsen0.63 8−0.10

Omonia Nicosia2024-02-252024-05-18

FöreKjetil-Andre Rekdal1.89 9
UnderHan1.93 14+0.04
EfterValdas Dambrauskas1.90 21−0.03

Omonia Nicosia2024-12-022025-05-18

FöreValdas Dambrauskas1.90 21
UnderHan1.76 33−0.14
EfterHenning Stille Berg2.40 5+0.64

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2013
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2013 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupCyprus2023/2024Tvåa
  • Super League 1Greece2014/2015Tvåa
  • CupGreece2013/2014Vinnare
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • KNVB BekerHolland2005/2006Vinnare
  • Super CupHolland2005/2006Vinnare
  • EredivisieHolland2004/2005Tvåa
  • Super CupHolland2004/2005Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.96 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.79snitt 1.522.05
HögstPanathinaikos1.90 p/m på 118
LägstRoda0.94 p/m på 35
Spann0.96 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.38 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Y. Anastasiou
  • Rutinerad334 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Y. Anastasiou med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare