FootSam
FOOTBALL DATA

S. Kaloğlu

Uppdrag avslutade

Türkiye · 45 år

82 matcher, 3 klubbar mellan 2022 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

82matcher
28–25–29V–O–F
1.33poäng/match
34 %vinstprocent
109poäng
102–111mål
-9målskillnad
23hållna nollor
282529
Bäst iGençlerbirliği S.K.1.64 p/m45 matcher
Svagast iAltay0.96 p/m23 matcher
Bästa säsong20231.58 p/m38 matcher
Flest matcherGençlerbirliği S.K.45 matcher

82 av 82 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20222026
Altay2022–2023
Kayserispor2024–2025

Poäng per match, period för period

Gençlerbirliği S.K. 2023–20241.6343
Kayserispor 2024–20251.0911
Altay 2022–20231.0022
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AltayTurkey2022–20232257102531221.00
Gençlerbirliği S.K.Turkey2023–2024431913115947701.63
KayserisporTurkey2024–2025113351324121.09

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mGençlerbirliği S.K.på 45 matcher
Bästa målskillnad+0.29 per matchGençlerbirliği S.K.61–48 på 45 matcher
Flest matcher45Gençlerbirliği S.K.20–14–11
Flest vinster20Gençlerbirliği S.K.på 45 matcher
Flest poäng74Gençlerbirliği S.K.på 45 matcher
Längsta sejour43 matcherGençlerbirliği S.K.2023–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · Altay · 0.00 p/m på 1 matcher212022 · Altay · 1.24 p/m på 29 matcher222023 · Gençlerbirliği S.K. · 1.58 p/m på 38 matcher232024 · Kayserispor · 0.93 p/m på 14 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Gençlerbirliği S.K.Kayserisporsnitt 1.33match 182
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.35 mot karriärsnittetMatch 1552 · 2022-11-132024-01-21AltayGençlerbirliği S.K.18 vinster av 38 · 5849
Svagaste sträckan1.24 p/m0.09 mot karriärsnittetMatch 4582 · 2023-12-032025-01-25Gençlerbirliği S.K.Kayserispor12 vinster av 38 · 4555

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.67.

4-2-3-118 24 %1.67 p/m
3-5-216 21.3 %1.13 p/m
4-1-4-115 20 %1.27 p/m
5-3-27 9.3 %
3-4-36 8 %
4-4-24 5.3 %
3-1-4-22 2.7 %
3-4-2-12 2.7 %
4-3-32 2.7 %
4-1-3-21 1.3 %
4-5-11 1.3 %
5-4-11 1.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Gençlerbirliği S.K.
4-1-4-14-2-3-1
41
Altay
3-5-2
21
Kayserispor
4-2-3-15-3-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 75 matcher mellan 2021 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Altay2022-08-122023-02-03

FöreSefer Yılmaz0.71 7
UnderHan1.00 22+0.29

Gençlerbirliği S.K.2023-04-122024-05-11

FöreM. Dalcı0.79 19
UnderHan1.64 45+0.85
EfterR. Karatepe1.37 19−0.27

Kayserispor2024-10-052025-01-25

FöreBurak Yılmaz0.86 22
UnderHan0.93 14+0.07
EfterSergej Jakirovic1.71 17+0.78

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2022
  • TSYD CupTurkey2023/2024Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.68 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.81snitt 1.411.79
HögstGençlerbirliği S.K.1.64 p/m på 45
LägstAltay0.96 p/m på 23
Spann0.68 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Kaloğlu med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.