FootSam
FOOTBALL DATA

Marco Giampaolo

Aktiv

Italy · 59 år · Cremonese

282 matcher, 11 klubbar mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

282matcher
92–64–126V–O–F
1.21poäng/match
33 %vinstprocent
340poäng
341–401mål
-60målskillnad
79hållna nollor
9264126
Bäst iSampdoria1.30 p/m149 matcher
Svagast iTorino0.95 p/m21 matcher
Bästa säsong20171.46 p/m41 matcher
Flest matcherSampdoria149 matcher

219 av 282 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Siena2008–2009
Catania2010–2011
Cesena2011
Cremonese2014–2015
Empoli2015–2016
Sampdoria2016–2019
Torino2020–2021
Leccefrån 2024
Cremonese2025–nu

Poäng per match, period för period

Sampdoria 2016–20191.41123
Catania 2010–20111.2417
Empoli 2015–20161.2138
Cremonese 2025–nu1.2114
Lecce från 20240.9626
Torino 2020–20210.8816
Sampdoria 20220.8425
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CagliariItaly2006inga matcher i vår databas
CagliariItaly2007inga matcher i vår databas
SienaItaly2008–2009inga matcher i vår databas
CataniaItaly2010–2011175661418211.24
CesenaItaly20114004270
BresciaItaly2013inga matcher i vår databas
CremoneseItaly2014–2015inga matcher i vår databas
EmpoliItaly2015–2016381210164049461.21
SampdoriaItaly2016–20191234926481831771731.41
AC MilanItaly20196204486
TorinoItaly2020–2021163582733140.88
SampdoriaItaly20222563162340210.84
LecceItalyfrån 20242667132237250.96
CremoneseItaly2025–nu145271317171.21

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.30 p/mSampdoriapå 149 matcher
Bästa målskillnad-0.09 per matchSampdoria206–220 på 149 matcher
Flest matcher149Sampdoria55–29–65
Flest vinster55Sampdoriapå 149 matcher
Flest poäng194Sampdoriapå 149 matcher
Längsta sejour123 matcherSampdoria2016–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CesenaEmpoliSampdoriaAC MilanTorinoSampdoriaLecceCremonesesnitt 1.21match 1282
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2017-01-292017-12-30Sampdoria17 vinster av 38 · 7058
Svagaste sträckan0.76 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 226263 · 2022-04-032025-04-19SampdoriaLecce7 vinster av 38 · 3062

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.60 mot 1.31.

4-3-1-2141 64.4 %1.31 p/m
4-2-3-120 9.1 %0.95 p/m
3-5-214 6.4 %1.07 p/m
4-1-4-113 5.9 %0.92 p/m
4-3-310 4.6 %1.60 p/m
4-4-27 3.2 %
4-1-3-23 1.4 %
3-4-1-22 0.9 %
3-5-1-12 0.9 %
4-3-2-12 0.9 %
4-4-1-12 0.9 %
3-1-4-21 0.5 %
3-4-2-11 0.5 %
3-4-31 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sampdoria
4-3-1-2
146
Lecce
4-2-3-14-3-3
26
Torino
3-5-24-3-1-2
21
AC Milan
4-3-1-24-2-3-1
13
Cremonese
4-4-23-5-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 219 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Catania2010-08-292010-12-19

UnderHan1.24 17
EfterDiego Pablo Simeone González1.06 18−0.18

Empoli2015-08-232016-05-15

FöreMaurizio Sarri1.11 38
UnderHan1.21 38+0.10
EfterG. Martusciello0.88 40−0.33

Sampdoria2016-08-142019-05-26

UnderHan1.41 123
EfterEusebio Luca Di Francesco0.75 8−0.66

AC Milan2019-08-252019-10-05

FöreIvan Gennaro Gattuso1.72 88
UnderHan1.29 7−0.43
EfterStefano Pioli1.57 14+0.28

Torino2020-09-192021-01-16

FöreMoreno Longo1.00 13
UnderHan0.95 21−0.05
EfterDavide Nicola1.20 20+0.25

Sampdoria2022-01-182022-10-02

FöreR. D'Aversa1.08 24
UnderHan0.81 26−0.27
EfterD. Stanković0.56 32−0.25

Lecce2024-11-252025-05-25

FöreL. Gotti1.04 24
UnderHan0.96 26−0.08
EfterEusebio Luca Di Francesco1.02 43+0.06

Cremonese2026-03-212026-09-01

FöreDavide Nicola0.83 29
UnderHan1.23 13+0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2006
  • Trofeo Joan GamperWorld2016Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.221.45
HögstSampdoria1.30 p/m på 149
LägstTorino0.95 p/m på 21
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Marco Giampaolo
  • Tunga uppdrag1.21 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad282 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marco Giampaolo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare