FootSam
FOOTBALL DATA

G. Ventura

Uppdrag avslutade

Italy · 78 år

222 matcher, 11 klubbar mellan 2006 och 2020.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

222matcher
73–63–86V–O–F
1.27poäng/match
33 %vinstprocent
282poäng
288–295mål
-7målskillnad
61hållna nollor
736386
Bäst iSalernitana1.38 p/m40 matcher
Svagast iBari0.61 p/m23 matcher
Bästa säsong20131.67 p/m24 matcher
Flest matcherTorino129 matcher

167 av 222 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
Udinese2001–2002
Cagliari2002–2003
Napoli2004–2005
Verona2006–2007
Pisa2007–2009
Bari2009–2011
Torino2011–2016
Italy2016–2017
Chievo2018
Salernitana2019–2020

Poäng per match, period för period

Italy 2016–20172.1316
Salernitana 2019–20201.3840
Torino 2011–20161.35129
Bari 2009–20110.6721
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
UdineseItaly2001–2002inga matcher i vår databas
CagliariItaly2002–2003inga matcher i vår databas
NapoliItaly2004–2005inga matcher i vår databas
Messina2006inga matcher i vår databas
VeronaItaly2006–2007inga matcher i vår databas
PisaItaly2007–2009inga matcher i vår databas
BariItaly2009–20112135131433140.67
TorinoItaly2011–20161294442431721591741.35
Italy2016–20171610423613342.13
ChievoItaly201830033100
SalernitanaItaly2019–2020401510155655551.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.38 p/mSalernitanapå 40 matcher
Bästa målskillnad+0.10 per matchTorino172–159 på 129 matcher
Flest matcher129Torino44–42–43
Flest vinster44Torinopå 129 matcher
Flest poäng174Torinopå 129 matcher
Längsta sejour129 matcherTorino2011–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232005 · Acr Messina · 0.43 p/m på 7 matcher052010 · Bari · 0.61 p/m på 23 matcher102012 · Torino · 1.03 p/m på 32 matcher122013 · Torino · 1.67 p/m på 24 matcher132014 · Torino · 1.60 p/m på 35 matcher142015 · Torino · 1.18 p/m på 38 matcher152016 · Italy · 1.71 p/m på 7 matcher162017 · Italy · 2.09 p/m på 11 matcher172018 · Chievo · 0.20 p/m på 5 matcher182019 · Salernitana · 1.38 p/m på 40 matcher19

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BariTorinoItalyChievoSalernitanasnitt 1.27match 1222
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 71108 · 2013-11-242015-02-01Torino19 vinster av 38 · 5526
Svagaste sträckan0.66 p/m0.61 mot karriärsnittetMatch 340 · 2006-04-152012-10-31Acr MessinaBariTorino5 vinster av 38 · 2758

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-227 50 %1.30 p/m
3-1-4-28 14.8 %
4-4-27 13 %
5-3-23 5.6 %
3-4-1-22 3.7 %
3-4-2-12 3.7 %
3-4-32 3.7 %
4-2-2-22 3.7 %
4-2-3-11 1.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Salernitana
3-5-23-1-4-2
38
Italy
4-4-23-5-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 54 matcher mellan 2016 och 2019. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bari2010-08-292010-11-10

FöreMoreno Longo1.32 38
UnderHan0.82 11−0.50

Torino2015-08-232016-05-15

UnderHan1.18 38
EfterS. Mihajlović1.45 64+0.27

Italy2016-07-022017-11-13

FöreAntonio Conte1.92 25
UnderHan1.94 18+0.02

Chievo2018-10-072018-11-11

UnderHan0.20 5
EfterD. Di Carlo0.63 27+0.43

Salernitana2019-08-112020-07-31

UnderHan1.38 40
EfterFabrizio Castori1.61 49+0.23

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2001
  • Serie BItaly2011/2012Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.77 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.46snitt 1.271.53
HögstSalernitana1.38 p/m på 40
LägstBari0.61 p/m på 23
Spann0.77 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför G. Ventura med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.