FootSam
FOOTBALL DATA

326 matcher, 12 klubbar mellan 2007 och 2026.

01

Hur har han presterat?

26 %
Matcher som slutat med seger85 av 326 matcher
26 %
Matcher med hållen nolla85 av 326 matcher
Målbilden
0.98gjorda per match
1.33insläppta per match
Båda snitten på 326 matcher
326matcher
85–108–133V–O–F
1.11poäng/match
26 %vinstprocent
363poäng
321–432mål
-111målskillnad
85hållna nollor
85108133

Vinster 85Oavgjorda 108Förluster 133

Bäst iSpezia1.43 p/m47 matcher
Svagast iParma0.93 p/m 27 matcher
Bästa säsong20161.43 p/m 47 matcher
Flest matcherChievo134 matcher

283 av 326 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
Vicenza Virtus2001–2003
Mantova2003–2007
Parma2007–2008
Chievo2008–2010
Sampdoria2010–2011
Chievo2011–2012
Cesena2014–2015
Spezia2015–2017
Novara2018
Chievo2018–2019
Vicenza Virtus2019–2021
Pordenone2022–2023
SPAL2023
SPAL2024
Ascoli2024–2025
Ascoli2025–nu

Poäng per match, period för period

Spezia 2015–20171.4347
Chievo 2008–20101.2163
Chievo 2011–20121.1844
Vicenza Virtus 2019–20211.1644
Sampdoria 2010–20111.1527
Cesena 2014–20151.0013
Parma 2007–20080.9626
Novara 20180.9418
Chievo 2018–20190.6327
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Vicenza VirtusItaly2001–2003inga matcher i vår databas
MantovaItaly2003–2007inga matcher i vår databas
ParmaItaly2007–200826510113141250.96
ChievoItaly2008–2010631919256267761.21
SampdoriaItaly2010–201127710102329311.15
ChievoItaly2011–2012441313183958521.18
LivornoItaly201462138137
CesenaItaly2014–2015133461019131.00
SpeziaItaly2015–2017471716144441671.43
NovaraItaly2018183871622170.94
ChievoItaly2018–201927211141647170.63
Vicenza VirtusItaly2019–2021441215175668511.16
PordenoneItaly2022–2023inga matcher i vår databas
PordenoneItaly2023inga matcher i vår databas
SPALItaly2023inga matcher i vår databas
SPALItaly2024inga matcher i vår databas
AscoliItaly2024–2025inga matcher i vår databas
AscoliItaly2025–nu4211777

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt1.43 p/mSpeziapå 47 matcher
Bästa målskillnad+0.06 per matchSpezia44–41 på 47 matcher
Flest matcher134Chievo34–43–57
Flest vinster34Chievopå 134 matcher
Flest poäng145Chievopå 134 matcher
Längsta sejour63 matcherChievo2008–2010

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232007 · Parma · 0.93 p/m på 27 matcher072008 · Chievo · 1.14 p/m på 28 matcher2009 · Chievo · 1.26 p/m på 35 matcher2010 · Sampdoria · 1.11 p/m på 28 matcher2011 · Chievo · 1.29 p/m på 38 matcher2012 · Chievo · 0.50 p/m på 6 matcher2013 · Livorno · 0.88 p/m på 8 matcher2014 · Cesena · 1.00 p/m på 13 matcher2016 · Spezia · 1.43 p/m på 47 matcher2017 · Novara · 0.94 p/m på 18 matcher2018 · Chievo · 0.63 p/m på 27 matcher2019 · Vicenza Virtus · 0.00 p/m på 1 matcher2020 · Vicenza Virtus · 1.27 p/m på 40 matcher2021 · Vicenza Virtus · 0.00 p/m på 6 matcher2026 · Ascoli · 1.75 p/m på 4 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123ChievoSampdoriaChievoLivornoCesenaSpeziaNovaraChievoVicenza VirtusAscolisnitt 1.11match 1326
Starkaste sträckan1.45 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 184221 · 2016-08-062017-04-04Spezia14 vinster av 38 · 3936
Svagaste sträckan0.61 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 240277 · 2018-04-082020-09-26NovaraChievoVicenza Virtus2 vinster av 38 · 2463

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.36 mot 1.30.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-344 31.7 %1.30 p/m
4-3-1-239 28.1 %0.79 p/m
4-4-225 18 %1.36 p/m
3-4-1-212 8.6 %0.58 p/m
3-4-38 5.8 %
3-5-26 4.3 %
4-2-3-13 2.2 %
3-4-2-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vicenza Virtus
4-3-1-24-4-2
46
Spezia
4-3-3
45
Chievo
4-3-1-23-4-1-2
27
Novara
4-3-34-4-2
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 139 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Parma2007-08-262008-03-09

FöreC. Ranieri1.69 16
UnderHan0.93 27−0.76

Chievo2008-11-092010-04-25

FöreG. Iachini0.60 10
UnderHan1.21 63+0.61

Sampdoria2010-08-292011-03-06

FöreAlberico Evani1.76 38
UnderHan1.11 28−0.65

Chievo2011-09-112012-09-30

FöreStefano Pioli1.21 38
UnderHan1.18 44−0.03
EfterE. Corini1.16 67−0.02

Spezia2016-08-062017-05-23

UnderHan1.43 47
EfterF. Gallo1.27 44−0.16

Novara2018-02-112018-05-18

FöreE. Corini1.08 25
UnderHan0.94 18−0.14

Chievo2018-11-252019-05-25

FöreG. Ventura0.20 5
UnderHan0.63 27+0.43

Vicenza Virtus2019-08-062021-09-21

UnderHan1.09 47
EfterC. Brocchi0.86 29−0.23

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.50 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.131.58
HögstSpezia1.43 p/m på 47
LägstParma0.93 p/m på 27
Spann0.50 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

D. Di Carlo
  • Lägre poängsnitt1.11 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad326 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför D. Di Carlo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.