FootSam
FOOTBALL DATA

E. Corini

Uppdrag avslutade

Italy · 56 år

275 matcher, 7 klubbar mellan 2012 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

275matcher
98–76–101V–O–F
1.35poäng/match
36 %vinstprocent
370poäng
378–364mål
+14målskillnad
70hållna nollor
9876101
Bäst iLecce1.57 p/m42 matcher
Svagast iNovara1.08 p/m25 matcher
Bästa säsong20181.97 p/m33 matcher
Flest matcherPalermo78 matcher

213 av 275 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Frosinone2011–2012
Chievo2012–2013
Chievo2013–2014
Palermo2016–2017
Novara2017–2018
Brescia2018–2019
Brescia2019–2020
Lecce2020–2021
Palermo2022–2024

Poäng per match, period för period

Brescia 2018–20191.6743
Lecce 2020–20211.5742
Brescia 20221.5010
Palermo 2022–20241.3871
Chievo 2012–20131.2928
Novara 2017–20181.1324
Chievo 2013–20141.0933
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FrosinoneItaly2011–2012inga matcher i vår databas
ChievoItaly2012–201328106122936361.29
ChievoItaly2013–201433106173243361.09
PalermoItaly2016–20174112684
NovaraItaly2017–20182476112630271.13
BresciaItaly2018–2019432012117553721.67
BresciaItaly2019–2020922510158
LecceItaly2020–2021421715107252661.57
BresciaItaly202210433139151.50
PalermoItaly2022–20247125232310499981.38
CremoneseItaly20243210647

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.57 p/mLeccepå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.48 per matchLecce72–52 på 42 matcher
Flest matcher78Palermo26–24–28
Flest vinster26Bresciapå 64 matcher
Flest poäng102Palermopå 78 matcher
Längsta sejour71 matcherPalermo2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121314161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PalermoNovaraBresciaLecceBresciaPalermoCremonesesnitt 1.35match 1275
Starkaste sträckan1.87 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 91128 · 2018-01-202019-08-25NovaraBrescia20 vinster av 38 · 6944
Svagaste sträckan0.76 p/m0.59 mot karriärsnittetMatch 3471 · 2013-12-152017-09-03ChievoPalermoNovara8 vinster av 38 · 3561

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.79 mot 1.59.

4-3-1-287 41.4 %1.59 p/m
4-3-342 20 %1.79 p/m
3-5-241 19.5 %1.17 p/m
4-2-3-116 7.6 %0.81 p/m
3-4-2-15 2.4 %
3-4-33 1.4 %
3-5-1-13 1.4 %
4-3-2-13 1.4 %
4-4-23 1.4 %
3-1-4-22 1 %
4-4-1-12 1 %
4-1-3-21 0.5 %
5-3-21 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Palermo
4-3-33-5-24-2-3-1
77
Brescia
4-3-1-2
63
Lecce
4-3-1-2
42
Novara
3-5-24-3-3
23

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 210 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Chievo2012-10-062014-09-28

FöreD. Di Carlo1.18 44
UnderHan1.18 61
EfterR. Maran1.16 149−0.02

Palermo2016-12-042017-01-22

FöreRoberto De Zerbi0.46 13
UnderHan0.57 7+0.11

Novara2017-08-062018-02-03

FöreR. Boscaglia1.38 45
UnderHan1.08 25−0.30
EfterD. Di Carlo0.94 18−0.14

Brescia2018-09-222019-11-03

FöreD. Suazo0.80 5
UnderHan1.64 44+0.84

Lecce2020-09-262021-05-20

FöreF. Liverani1.37 78
UnderHan1.57 42+0.20
EfterMarco Baroni1.41 80−0.16

Brescia2022-04-032022-05-22

FöreFilippo Inzaghi1.72 32
UnderHan1.50 10−0.22

Palermo2022-08-062024-04-01

UnderHan1.38 71
EfterMichele Mignani1.00 10−0.38

Cremonese2024-10-202024-11-09

FöreGiovanni Stroppa1.65 49
UnderHan1.40 5−0.25
EfterGiovanni Stroppa1.72 29+0.32

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2011
  • Serie BItaly2018/2019Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie BItaly2003/2004Vinnare
  • Serie BItaly1991/1992Vinnare
  • Super CupItaly1990/1991Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.49 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.341.72
HögstLecce1.57 p/m på 42
LägstNovara1.08 p/m på 25
Spann0.49 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

E. Corini
  • Rutinerad275 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför E. Corini med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare