FootSam
FOOTBALL DATA

Fabrizio Castori

Aktiv

Italy · 72 år · Sudtirol

338 matcher, 9 klubbar mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

338matcher
104–116–118V–O–F
1.27poäng/match
31 %vinstprocent
428poäng
386–425mål
-39målskillnad
104hållna nollor
104116118
Bäst iSalernitana1.61 p/m49 matcher
Svagast iPerugia1.00 p/m39 matcher
Bästa säsong20201.80 p/m40 matcher
Flest matcherCarpi112 matcher

304 av 338 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Ascoli2010–2011
Varese2012–2013
Carpi2014–2015
Carpi2015–2017
Cesena2017–2018
Carpi2018–2019
Trapani2019–2020
Salernitana2020–2021
Perugia2022–2023
Ascoli2023–2024
Sudtirol2024–nu

Poäng per match, period för period

Salernitana 2020–20211.6247
Trapani 2019–20201.5022
Carpi 2015–20171.4075
Cesena 2017–20181.3135
Sudtirol 2024–nu1.2365
Perugia 2022–20231.0932
Ascoli 2023–20241.0714
Carpi 2018–20190.8833
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AscoliItaly2010–2011inga matcher i vår databas
Varese2012–2013inga matcher i vår databas
RegginaItaly2013inga matcher i vår databas
CarpiItaly2014–20152002370
CarpiItaly2015–20177527242475791051.40
CesenaItaly2017–201835101695045461.31
CarpiItaly2018–20193378183658290.88
TrapaniItaly2019–2020228953230331.50
SalernitanaItaly2020–2021472113135550761.62
PerugiaItaly20224013381
PerugiaItaly2022–20233298153744351.09
AscoliItaly2023–2024143651416151.07
SudtirolItaly2024–nu651729197680801.23

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mSalernitanapå 49 matcher
Bästa målskillnad+0.14 per matchCesena50–45 på 35 matcher
Flest matcher112Carpi34–33–45
Flest vinster34Carpipå 112 matcher
Flest poäng135Carpipå 112 matcher
Längsta sejour75 matcherCarpi2015–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123151617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CesenaCarpiTrapaniSalernitanaPerugiaAscoliSudtirolsnitt 1.27match 1338
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 158195 · 2020-03-032021-02-20TrapaniSalernitana19 vinster av 38 · 5538
Svagaste sträckan0.82 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 117154 · 2018-09-292020-02-10CarpiTrapani7 vinster av 38 · 4169

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.44 mot 1.37.

3-5-2117 38.5 %1.37 p/m
4-4-1-150 16.4 %1.40 p/m
4-4-250 16.4 %1.44 p/m
3-4-1-232 10.5 %1.19 p/m
4-3-313 4.3 %1.38 p/m
3-5-1-19 3 %
4-1-4-15 1.6 %
5-3-25 1.6 %
4-2-3-14 1.3 %
4-3-1-24 1.3 %
4-5-14 1.3 %
3-1-4-23 1 %
5-4-13 1 %
3-4-2-12 0.7 %
3-4-32 0.7 %
4-1-2-31 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Carpi
4-4-24-4-1-1
79
Sudtirol
3-5-2
65
Salernitana
3-5-24-4-2
48
Perugia
3-4-1-23-5-2
39
Cesena
4-4-1-14-3-3
35
Trapani
3-5-2
22
Ascoli
3-5-23-4-1-2
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 304 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Carpi2015-08-232017-06-08

UnderHan1.34 79
EfterA. Calabro1.25 44−0.09

Cesena2017-10-072018-05-18

FöreA. Camplone1.33 42
UnderHan1.31 35−0.02

Trapani2019-12-222020-07-31

FöreF. Baldini0.89 18
UnderHan1.50 22+0.61

Salernitana2020-09-262021-10-16

FöreG. Ventura1.38 40
UnderHan1.61 49+0.23
EfterS. Colantuono0.56 16−1.05

Perugia2022-08-052023-05-19

FöreMassimiliano Alvini1.49 41
UnderHan1.00 39−0.49

Ascoli2023-11-252024-03-11

FöreW. Viali0.86 14
UnderHan1.00 16+0.14
EfterM. Carrera1.44 9+0.44

Sudtirol2024-12-212026-08-30

FöreM. Zaffaroni0.20 5
UnderHan1.23 65+1.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2010
14
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2014 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Serie BItaly2020/2021Tvåa
  • Serie BItaly2014/2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.61 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.281.76
HögstSalernitana1.61 p/m på 49
LägstPerugia1.00 p/m på 39
Spann0.61 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Fabrizio Castori
  • Rutinerad338 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fabrizio Castori med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare