FootSam
FOOTBALL DATA

M. Ficcadenti

Uppdrag avslutade

Italy · 58 år

374 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

374matcher
150–97–127V–O–F
1.46poäng/match
40 %vinstprocent
547poäng
462–398mål
+64målskillnad
140hållna nollor
15097127
Bäst iNagoya Grampus1.79 p/m102 matcher
Svagast iCagliari1.00 p/m27 matcher
Bästa säsong20211.93 p/m55 matcher
Flest matcherSagan Tosu123 matcher

249 av 374 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20022026
Avellino2002–2003
Pistoiese2003–2004
Piacenza2009–2010
Cesena2010–2011
FC Tokyo2014–2015
Sagan Tosu2016–2018
Nagoya Grampus2019–2021

Poäng per match, period för period

Nagoya Grampus 2019–20211.80101
FC Tokyo 2014–20151.6386
Sagan Tosu 2016–20181.27122
Cesena 2010–20111.1736
Cagliari 20120.8217
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AvellinoItaly2002–2003inga matcher i vår databas
Pistoiese2003–2004inga matcher i vår databas
RegginaItaly2007inga matcher i vår databas
Piacenza2009–2010inga matcher i vår databas
CesenaItaly2010–201136119163546421.17
CagliariItaly201193429913
CagliariItaly2012173591422140.82
FC TokyoJapan2014–201586392324125871401.63
Sagan TosuJapan2016–20181224035471411441551.27
Nagoya GrampusJapan2019–2021101542027138881821.80

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.79 p/mNagoya Grampuspå 102 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchNagoya Grampus138–88 på 102 matcher
Flest matcher123Sagan Tosu40–35–48
Flest vinster54Nagoya Grampuspå 102 matcher
Flest poäng183Nagoya Grampuspå 102 matcher
Längsta sejour122 matcherSagan Tosu2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Cesena · 1.17 p/m på 36 matcher102011 · Cagliari · 1.19 p/m på 21 matcher112012 · Cagliari · 0.33 p/m på 6 matcher122014 · FC Tokyo · 1.42 p/m på 43 matcher142015 · FC Tokyo · 1.84 p/m på 43 matcher152016 · Sagan Tosu · 1.30 p/m på 43 matcher162017 · Sagan Tosu · 1.31 p/m på 42 matcher172018 · Sagan Tosu · 1.16 p/m på 38 matcher182019 · Nagoya Grampus · 0.78 p/m på 9 matcher192020 · Nagoya Grampus · 1.84 p/m på 38 matcher202021 · Nagoya Grampus · 1.93 p/m på 55 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CagliariFC TokyoSagan TosuNagoya Grampussnitt 1.46match 1374
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 317354 · 2020-12-052021-08-25Nagoya Grampus24 vinster av 38 · 5022
Svagaste sträckan1.03 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 4279 · 2011-10-162014-05-10CagliariFC Tokyo9 vinster av 38 · 3343

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.84.

4-2-3-170 45.8 %1.84 p/m
4-3-1-239 25.5 %1.26 p/m
4-3-2-114 9.2 %1.43 p/m
4-4-213 8.5 %1.62 p/m
4-3-38 5.2 %
3-5-22 1.3 %
3-1-4-21 0.7 %
3-4-2-11 0.7 %
4-1-4-11 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sagan Tosu
4-3-1-2
65

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 153 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cagliari2011-09-112011-11-06

FöreRoberto Donadoni1.31 26
UnderHan1.30 10−0.01
EfterD. Ballardini1.06 17−0.24

Cagliari2012-03-182012-09-30

FöreD. Ballardini1.06 17
UnderHan0.82 17−0.24
EfterI. Pulga1.40 10+0.58

Sagan Tosu2016-02-272018-10-06

UnderHan1.26 123
EfterKim Myung Hwi2.20 5+0.94

Nagoya Grampus2019-09-282021-12-04

UnderHan1.80 101
EfterKenta Hasegawa1.47 164−0.33

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2002
  • J-League CupJapan2021Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.79 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.461.94
HögstNagoya Grampus1.79 p/m på 102
LägstCagliari1.00 p/m på 27
Spann0.79 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Ficcadenti
  • Rutinerad374 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Ficcadenti med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare