FootSam
FOOTBALL DATA

Kim Myung Hwi

Aktiv

Korea Republic · 45 år · Avispa Fukuoka

159 matcher, 2 klubbar mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

159matcher
52–48–59V–O–F
1.28poäng/match
33 %vinstprocent
204poäng
165–185mål
-20målskillnad
52hållna nollor
524859
Bäst iAvispa Fukuoka1.36 p/m45 matcher
Svagast iSagan Tosu1.25 p/m114 matcher
Bästa säsong20211.38 p/m45 matcher
Flest matcherSagan Tosu114 matcher

157 av 159 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Sagan Tosu2019–2021

Poäng per match, period för period

Avispa Fukuoka 2024–nu1.3645
Sagan Tosu 2019–20211.22108
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sagan TosuJapan2019–20211083333421151351321.22
Avispa FukuokaJapan2024–nu451613164445611.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.36 p/mAvispa Fukuokapå 45 matcher
Bästa målskillnad-0.02 per matchAvispa Fukuoka44–45 på 45 matcher
Flest matcher114Sagan Tosu36–35–43
Flest vinster36Sagan Tosupå 114 matcher
Flest poäng143Sagan Tosupå 114 matcher
Längsta sejour108 matcherSagan Tosu2019–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Sagan Tosu · 2.20 p/m på 5 matcher182019 · Sagan Tosu · 1.21 p/m på 28 matcher192020 · Sagan Tosu · 1.00 p/m på 36 matcher202021 · Sagan Tosu · 1.38 p/m på 45 matcher212025 · Avispa Fukuoka · 1.36 p/m på 45 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Avispa Fukuokasnitt 1.28match 1159
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.27 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2021-05-152025-04-16Sagan TosuAvispa Fukuoka17 vinster av 38 · 3841
Svagaste sträckan0.89 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 2360 · 2019-09-142020-11-03Sagan Tosu7 vinster av 38 · 3753

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-1-4-2 1.58 mot 1.40.

4-4-255 40.4 %1.40 p/m
3-4-2-127 19.9 %1.30 p/m
3-1-4-219 14 %1.58 p/m
4-2-3-112 8.8 %0.92 p/m
4-3-37 5.1 %
3-5-24 2.9 %
4-2-2-23 2.2 %
4-4-1-13 2.2 %
4-1-3-22 1.5 %
3-4-1-21 0.7 %
4-1-4-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sagan Tosu
4-4-23-1-4-2
98
Avispa Fukuoka
3-4-2-14-2-3-1
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 136 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sagan Tosu2018-10-202018-12-01

FöreM. Ficcadenti1.26 123
UnderHan2.20 5+0.94
EfterLluís Carreras0.75 16−1.45

Sagan Tosu2019-05-172021-07-17

FöreLluís Carreras0.75 16
UnderHan1.23 93+0.48

Sagan Tosu2021-08-142021-12-04

UnderHan1.13 16
EfterK. Kawai1.16 114+0.03

Avispa Fukuoka2025-02-152025-06-08

FöreShigetoshi Hasebe1.46 188
UnderHan1.46 24

Avispa Fukuoka2025-06-152025-12-06

UnderHan1.24 21
EfterShinya Tsukahara0.96 26−0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2019
  • Lunar New Year CupWorld2019Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.11 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.281.51
HögstAvispa Fukuoka1.36 p/m på 45
LägstSagan Tosu1.25 p/m på 114
Spann0.11 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Kim Myung Hwi
  • Klubbyggare80 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Kim Myung Hwi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare