FootSam
FOOTBALL DATA

M. Der Zakarian

Aktiv

Armenia · 63 år · Caen

580 matcher, 6 klubbar mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

580matcher
211–176–193V–O–F
1.39poäng/match
36 %vinstprocent
809poäng
735–720mål
+15målskillnad
175hållna nollor
211176193
Bäst iReims1.45 p/m42 matcher
Svagast iStade Brestois 291.14 p/m51 matcher
Bästa säsong20121.84 p/m43 matcher
Flest matcherMontpellier223 matcher

327 av 580 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Clermont Foot2010–2012
Nantes2012–2016
Reims2016–2017
Montpellier2017–2021
Montpellier2023–2024
Caen2025–nu

Poäng per match, period för period

Reims 2016–20171.5639
Montpellier 2017–20211.49156
Nantes 2012–20161.44177
Clermont Foot 2010–20121.4276
Montpellier 2023–20241.3461
Stade Brestois 29 2021–20221.1649
Caen 2025–nu0.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Clermont FootFrance2010–20127626302096881081.42
NantesFrance2012–20161776947612021912541.44
ReimsFrance2016–2017391613105440611.56
MontpellierFrance2017–20211566052442071842321.49
Stade Brestois 29France2021–2022491512226077571.16
MontpellierFrance2023–2024612216239192821.34
CaenFrance2025–nu11146122370.64

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.45 p/mReimspå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchReims55–46 på 42 matcher
Flest matcher223Montpellier84–69–70
Flest vinster84Montpellierpå 223 matcher
Flest poäng321Montpellierpå 223 matcher
Längsta sejour177 matcherNantes2012–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231024

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NantesReimsMontpellierStade Brestois 29MontpellierCaensnitt 1.39match 1580
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2012-08-102013-05-13Nantes21 vinster av 38 · 5629
Svagaste sträckan0.97 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 543580 · 2024-01-142025-05-10MontpellierCaen9 vinster av 38 · 4980

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.90 mot 1.29.

4-2-3-193 30.1 %1.29 p/m
3-4-1-262 20.1 %1.68 p/m
4-4-238 12.3 %1.11 p/m
4-3-323 7.4 %1.65 p/m
5-3-223 7.4 %0.83 p/m
3-4-2-119 6.1 %1.63 p/m
3-4-311 3.6 %0.91 p/m
3-5-210 3.2 %1.40 p/m
4-1-4-110 3.2 %1.90 p/m
5-4-16 1.9 %
3-1-4-25 1.6 %
3-5-1-13 1 %
4-2-2-23 1 %
4-4-1-12 0.6 %
4-3-1-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Montpellier
3-4-1-24-2-3-1
216
Stade Brestois 29
4-4-24-2-3-1
51
Reims
4-2-3-14-4-2
30
Caen
4-4-24-2-3-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 309 matcher mellan 2015 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nantes2012-05-012016-05-14

UnderHan1.44 177
EfterR. Girard0.94 17−0.50

Reims2016-08-012017-05-19

FöreD. Guion0.86 7
UnderHan1.45 42+0.59
EfterD. Guion1.59 156+0.14

Montpellier2017-08-052021-05-23

FöreJ. Gasset1.00 16
UnderHan1.49 160+0.49
EfterO. Dall’Oglio1.19 52−0.30

Stade Brestois 292021-08-072022-10-09

FöreO. Dall’Oglio1.14 71
UnderHan1.14 51
EfterB. Grougi1.00 7−0.14

Montpellier2023-02-012024-10-20

UnderHan1.30 63
EfterJ. Gasset0.52 21−0.78

Caen2025-02-222025-05-10

FöreBruno Baltazar0.00 7
UnderHan0.64 11+0.64

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.411.60
HögstReims1.45 p/m på 42
LägstStade Brestois 291.14 p/m på 51
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

M. Der Zakarian
  • Rutinerad580 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Der Zakarian med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.