FootSam
FOOTBALL DATA

D. Guion

Uppdrag avslutade

France · 58 år

250 matcher, 7 klubbar mellan 2016 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

250matcher
100–75–75V–O–F
1.50poäng/match
40 %vinstprocent
375poäng
322–282mål
+40målskillnad
91hållna nollor
1007575
Bäst iReims1.56 p/m163 matcher
Svagast iEstac Troyes1.10 p/m21 matcher
Bästa säsong20172.24 p/m42 matcher
Flest matcherReims163 matcher

241 av 250 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Chambéry2010–2012
Reims II2013–2016
Reims2016
Reims II2016–2017
Reims2017–2021
Bordeaux2022–2023
Estac Troyes2023–2024
Troyes II2023–2024

Poäng per match, period för period

Reims 2017–20211.61153
Bordeaux 2022–20231.5264
Estac Troyes 2023–20241.1021
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Chambéry2010–2012inga matcher i vår databas
Reims II2013–2016inga matcher i vår databas
ReimsFrance2016720510136
Reims II2016–2017inga matcher i vår databas
ReimsFrance2017–20211536649382011522471.61
BordeauxFrance2022–2023642716218379971.52
Bordeaux II2023inga matcher i vår databas
Estac TroyesFrance2023–2024215882431231.10
Troyes II2023–2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.56 p/mReimspå 163 matcher
Bästa målskillnad+0.27 per matchReims214–170 på 163 matcher
Flest matcher163Reims68–50–45
Flest vinster68Reimspå 163 matcher
Flest poäng254Reimspå 163 matcher
Längsta sejour153 matcherReims2017–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Reims · 0.86 p/m på 7 matcher152017 · Reims · 2.24 p/m på 42 matcher172018 · Reims · 1.46 p/m på 41 matcher182019 · Reims · 1.45 p/m på 33 matcher192020 · Reims · 1.15 p/m på 40 matcher202021 · Bordeaux · 0.69 p/m på 16 matcher212022 · Bordeaux · 1.88 p/m på 40 matcher222023 · Estac Troyes · 1.13 p/m på 31 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BordeauxEstac Troyessnitt 1.50match 1250
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.79 mot karriärsnittetMatch 744 · 2016-05-142018-04-20Reims28 vinster av 38 · 7125
Svagaste sträckan0.97 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 141178 · 2020-12-192022-05-14ReimsBordeaux7 vinster av 38 · 3960

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.76 mot 1.55.

4-2-3-199 41.8 %1.55 p/m
4-3-349 20.7 %1.76 p/m
4-4-243 18.1 %1.53 p/m
4-1-4-127 11.4 %1.15 p/m
3-4-1-28 3.4 %
3-4-2-14 1.7 %
4-4-1-12 0.8 %
4-1-2-31 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Reims
4-2-3-14-4-2
152
Bordeaux
4-3-34-2-3-1
64
Estac Troyes
4-2-3-14-1-4-1
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 237 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Reims2016-04-022016-05-14

FöreO. Guégan1.02 41
UnderHan0.86 7−0.16
EfterM. Der Zakarian1.45 42+0.59

Reims2017-07-282021-05-23

FöreM. Der Zakarian1.45 42
UnderHan1.59 156+0.14
EfterÓscar García1.20 51−0.39

Bordeaux2022-02-062023-10-07

UnderHan1.48 66
EfterAlbert Riera Ortega1.38 32−0.10

Estac Troyes2023-12-162024-05-17

UnderHan1.10 21
EfterStephane Dumont1.74 80+0.64

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2010
  • Ligue 2France2017/2018Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.46 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.501.71
HögstReims1.56 p/m på 163
LägstEstac Troyes1.10 p/m på 21
Spann0.46 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

D. Guion
  • Rutinerad250 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare83 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför D. Guion med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare