FootSam
FOOTBALL DATA

Stephane Dumont

Aktiv

France · 43 år · Estac Troyes

202 matcher, 3 klubbar mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

202matcher
89–50–63V–O–F
1.57poäng/match
44 %vinstprocent
317poäng
284–219mål
+65målskillnad
72hållna nollor
895063
Bäst iEstac Troyes1.74 p/m80 matcher
Svagast iGuingamp1.46 p/m122 matcher
Bästa säsong20252.03 p/m39 matcher
Flest matcherGuingamp122 matcher

201 av 202 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Guingamp2021–2024
Estac Troyes2024–nu

Poäng per match, period för period

Estac Troyes 2024–nu1.7480
Guingamp 2021–20241.49119
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GuingampFrance2021–20241194736361621381771.49
Guingamp II2024inga matcher i vår databas
Estac TroyesFrance2024–nu80421325119761391.74

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.74 p/mEstac Troyespå 80 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchEstac Troyes119–76 på 80 matcher
Flest matcher122Guingamp47–37–38
Flest vinster47Guingamppå 122 matcher
Flest poäng178Guingamppå 122 matcher
Längsta sejour119 matcherGuingamp2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · Guingamp · 1.56 p/m på 41 matcher212022 · Guingamp · 1.48 p/m på 40 matcher222023 · Guingamp · 1.34 p/m på 41 matcher232024 · Estac Troyes · 1.44 p/m på 39 matcher242025 · Estac Troyes · 2.03 p/m på 39 matcher252026 · Estac Troyes · 2.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Estac Troyessnitt 1.57match 1202
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 157194 · 2025-04-112026-03-21Estac Troyes24 vinster av 38 · 6636
Svagaste sträckan1.11 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 91128 · 2023-10-072024-09-24GuingampEstac Troyes10 vinster av 38 · 3447

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.75 mot 1.53.

4-2-3-172 37.7 %1.53 p/m
4-4-243 22.5 %1.30 p/m
4-1-4-136 18.8 %1.75 p/m
3-4-1-28 4.2 %
4-3-37 3.7 %
3-4-2-16 3.1 %
3-4-35 2.6 %
3-5-24 2.1 %
3-1-4-23 1.6 %
4-5-13 1.6 %
5-4-12 1 %
4-2-2-21 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Guingamp
4-2-3-14-4-2
116
Estac Troyes
4-1-4-14-2-3-1
75

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 191 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Guingamp2021-07-242024-05-17

FöreF. Bompard1.56 16
UnderHan1.46 122−0.10
EfterSylvain Ripoll1.44 82−0.02

Estac Troyes2024-08-162026-08-29

FöreD. Guion1.10 21
UnderHan1.74 80+0.64

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Ligue 2France2012/2013Vinnare
  • Ligue 1France2010/2011Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2010/2011Vinnare
  • Ligue 1France2004/2005Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.28 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.31snitt 1.571.89
HögstEstac Troyes1.74 p/m på 80
LägstGuingamp1.46 p/m på 122
Spann0.28 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Stephane Dumont
  • Klubbyggare101 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Stephane Dumont med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare