FootSam
FOOTBALL DATA

O. Guégan

Uppdrag avslutade

France · 54 år

173 matcher, 4 klubbar mellan 2015 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

173matcher
62–42–69V–O–F
1.32poäng/match
36 %vinstprocent
228poäng
214–227mål
-13målskillnad
48hållna nollor
624269
Bäst iSochaux1.51 p/m37 matcher
Svagast iReims1.02 p/m41 matcher
Bästa säsong20221.51 p/m37 matcher
Flest matcherValenciennes87 matcher

129 av 173 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Reims2015–2016
Grenoble2016–2018
Valenciennes2019–2021
Sochaux2022–2023

Poäng per match, period för period

Sochaux 2022–20231.6035
Valenciennes 2019–20211.3387
Reims 2015–20161.0241
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ReimsFrance2015–201641119214766421.02
GrenobleFrance2016–2018842212914
ValenciennesFrance2019–202187312333981151161.33
SochauxFrance2022–202335168115735561.60

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mSochauxpå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchSochaux57–37 på 37 matcher
Flest matcher87Valenciennes31–23–33
Flest vinster31Valenciennespå 87 matcher
Flest poäng116Valenciennespå 87 matcher
Längsta sejour87 matcherValenciennes2019–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Reims · 1.13 p/m på 8 matcher142015 · Reims · 1.00 p/m på 33 matcher152016 · Grenoble · 1.33 p/m på 3 matcher162017 · Grenoble · 2.00 p/m på 5 matcher172019 · Valenciennes · 1.50 p/m på 32 matcher192020 · Valenciennes · 1.29 p/m på 41 matcher202021 · Valenciennes · 1.07 p/m på 14 matcher212022 · Sochaux · 1.51 p/m på 37 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GrenobleValenciennesSochauxsnitt 1.32match 1173
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 131168 · 2021-09-212023-04-08ValenciennesSochaux19 vinster av 38 · 6138
Svagaste sträckan1.00 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 1350 · 2015-09-122019-07-26ReimsGrenobleValenciennes9 vinster av 38 · 4157

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.27 mot 0.83.

4-2-3-129 24.8 %0.83 p/m
3-4-1-214 12 %1.64 p/m
3-5-214 12 %1.36 p/m
4-1-4-111 9.4 %2.27 p/m
4-3-311 9.4 %1.18 p/m
3-4-36 5.1 %
4-3-1-26 5.1 %
4-4-1-16 5.1 %
3-1-4-24 3.4 %
3-4-2-14 3.4 %
4-4-24 3.4 %
5-3-24 3.4 %
4-2-2-22 1.7 %
4-5-11 0.9 %
5-4-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sochaux
4-2-3-14-1-4-1
35

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 117 matcher mellan 2017 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Reims2015-04-042016-03-19

UnderHan1.02 41
EfterD. Guion0.86 7−0.16

Grenoble2016-11-132018-02-08

UnderHan1.75 8
EfterP. Hinschberger1.39 115−0.36

Sochaux2022-08-012023-05-13

FöreOmar Daf1.45 138
UnderHan1.51 37+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.49 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.291.66
HögstSochaux1.51 p/m på 37
LägstReims1.02 p/m på 41
Spann0.49 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför O. Guégan med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.