FootSam
FOOTBALL DATA

R. Girard

Uppdrag avslutade

France · 72 år

291 matcher, 8 klubbar mellan 2010 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

291matcher
121–76–94V–O–F
1.51poäng/match
42 %vinstprocent
439poäng
358–321mål
+37målskillnad
107hållna nollor
1217694
Bäst iParis FC1.57 p/m51 matcher
Svagast iLille1.54 p/m91 matcher
Bästa säsong20112.09 p/m44 matcher
Flest matcherMontpellier132 matcher

68 av 291 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19962026
PAU1996–1997
France U192002–2003
France U212004–2008
Montpellier2009–2013
Lille2013–2015
Nantes2016
Paris FC2020–2021

Poäng per match, period för period

Paris FC 2020–20211.5751
Montpellier 2009–20131.54132
Lille 2013–20151.5491
Nantes 20161.0016
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PAUFrance1996–1997inga matcher i vår databas
StrasbourgFrance1998inga matcher i vår databas
France U192002–2003inga matcher i vår databas
France U212004–2008inga matcher i vår databas
MontpellierFrance2009–20131325829451801552031.54
LilleFrance2013–20159138262798831401.54
NantesFrance2016164481125161.00
Paris FCFrance2020–2021512117136956801.57

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.57 p/mParis FCpå 51 matcher
Bästa målskillnad+0.25 per matchParis FC69–56 på 51 matcher
Flest matcher132Montpellier58–29–45
Flest vinster58Montpellierpå 132 matcher
Flest poäng203Montpellierpå 132 matcher
Längsta sejour132 matcherMontpellier2009–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231011121314161920

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LilleNantesParis FCsnitt 1.51match 1291
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 4481 · 2011-09-112012-05-13Montpellier24 vinster av 38 · 6533
Svagaste sträckan1.05 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 178215 · 2014-08-092015-02-21Lille9 vinster av 38 · 2739

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.38 mot 1.22.

4-3-327 40.9 %1.22 p/m
4-2-3-121 31.8 %1.38 p/m
4-4-29 13.6 %
4-4-1-15 7.6 %
4-1-4-13 4.5 %
4-3-1-21 1.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Paris FC
4-3-34-2-3-1
50
Nantes
4-4-24-3-34-2-3-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 66 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Montpellier2010-08-082013-05-26

UnderHan1.54 132
EfterJ. Fernandez0.88 17−0.66

Nantes2016-08-132016-12-03

FöreM. Der Zakarian1.44 177
UnderHan0.94 17−0.50
EfterSérgio Conceição1.69 26+0.75

Paris FC2020-01-102021-05-18

UnderHan1.57 51
EfterT. Laurey1.69 84+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 1996
10
11
12

Ett steg per år från 2010 till 2012, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Trophée des ChampionsFrance2012/2013Tvåa
  • Ligue 1France2011/2012Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2010/2011Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.03 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.39snitt 1.551.72
HögstParis FC1.57 p/m på 51
LägstMontpellier1.54 p/m på 132
Spann0.03 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.01 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

R. Girard
  • Rutinerad291 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare73 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Girard med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare