FootSam
FOOTBALL DATA

O. Dall’OglioUppdrag avslutade

France · 62 år

435 matcher, 4 klubbar mellan 2012 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

435matcher
158–113–164V–O–F
1.35poäng/match
36 %vinstprocent
587poäng
607–615mål
-8målskillnad
124hållna nollor
158113164
Bäst iSaint Etienne1.56 p/m39 matcher
Svagast iStade Brestois 291.14 p/m71 matcher
Bästa säsong20232.00 p/m24 matcher
Flest matcherDijon273 matcher

264 av 435 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Dijon2012–2018
Montpellier2021–2022
Saint Etienne2023–2024

Poäng per match, period för period

Saint Etienne 2023–20241.6537
Dijon 2012–20181.41268
Montpellier 2021–20221.2749
Stade Brestois 29 2019–20211.1968
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DijonFrance2012–201826810079893903593791.41
Stade Brestois 29France2019–20216821182988104811.19
MontpellierFrance2021–202249188237177621.27
Saint EtienneFrance2023–202437187124846611.65

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.56 p/mSaint Etiennepå 39 matcher
Bästa målskillnad+0.10 per matchDijon394–368 på 273 matcher
Flest matcher273Dijon101–80–92
Flest vinster101Dijonpå 273 matcher
Flest poäng383Dijonpå 273 matcher
Längsta sejour268 matcherDijon2012–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Dijon · 1.46 p/m på 41 matcher122013 · Dijon · 1.49 p/m på 43 matcher2014 · Dijon · 1.61 p/m på 44 matcher2015 · Dijon · 1.82 p/m på 44 matcher2016 · Dijon · 1.00 p/m på 41 matcher2017 · Dijon · 1.20 p/m på 40 matcher2018 · Dijon · 0.95 p/m på 20 matcher2019 · Stade Brestois 29 · 1.19 p/m på 32 matcher2020 · Stade Brestois 29 · 1.10 p/m på 39 matcher2021 · Montpellier · 1.22 p/m på 41 matcher2022 · Montpellier · 1.09 p/m på 11 matcher2023 · Saint Etienne · 2.00 p/m på 24 matcher2024 · Saint Etienne · 0.87 p/m på 15 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Stade Brestois 29MontpellierSaint Etiennesnitt 1.35match 1435
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 122159 · 2015-04-182016-02-08Dijon21 vinster av 38 · 6631
Svagaste sträckan0.87 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 185222 · 2016-11-052017-10-14Dijon7 vinster av 38 · 4765

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.34 mot 1.27.

4-2-3-180 30.8 %1.27 p/m
4-4-258 22.3 %1.16 p/m
4-3-346 17.7 %1.24 p/m
4-1-4-132 12.3 %1.34 p/m
5-3-29 3.5 %
5-4-17 2.7 %
3-4-35 1.9 %
3-5-24 1.5 %
4-4-1-14 1.5 %
3-4-1-23 1.2 %
4-5-13 1.2 %
3-1-4-22 0.8 %
3-4-2-12 0.8 %
3-5-1-12 0.8 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Dijon
4-3-34-4-2
100
Stade Brestois 29
4-4-24-2-3-1
70
Montpellier
4-2-3-1
52
Saint Etienne
4-1-4-14-3-3
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 260 matcher mellan 2015 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Stade Brestois 292019-08-102021-05-23

FöreJ. Furlan1.75 128
UnderHan1.14 71−0.61
EfterM. Der Zakarian1.14 51

Montpellier2021-08-082022-10-15

FöreM. Der Zakarian1.49 160
UnderHan1.19 52−0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2012
  • Ligue 2France2015/2016Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.42 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.351.71
HögstSaint Etienne1.56 p/m på 39
LägstStade Brestois 291.14 p/m på 71
Spann0.42 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

O. Dall’Oglio
  • Rutinerad435 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare109 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför O. Dall’Oglio med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare