FootSam
FOOTBALL DATA

J. FurlanUppdrag avslutade

France · 68 år

496 matcher, 5 klubbar mellan 2010 och 2023.

01

Hur har han presterat?

42 %
Matcher som slutat med seger210 av 496 matcher
31 %
Matcher med hållen nolla153 av 496 matcher
Målbilden
1.44gjorda per match
1.17insläppta per match
Båda snitten på 496 matcher
496matcher
210–132–154V–O–F
1.54poäng/match
42 %vinstprocent
762poäng
713–582mål
+131målskillnad
153hållna nollor
210132154

Vinster 210Oavgjorda 132Förluster 154

Bäst iStade Brestois 291.75 p/m128 matcher
Svagast iEstac Troyes1.43 p/m 230 matcher
Bästa säsong20142.00 p/m 42 matcher
Flest matcherEstac Troyes230 matcher

264 av 496 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Estac Troyes2004–2007
Nantes2009–2010
Estac Troyes2010–2015
Auxerre2019–2022
Caen2023

Poäng per match, period för period

Stade Brestois 29 2016–20191.75128
Auxerre 2019–20221.57123
Estac Troyes 2010–20151.43230
Caen 20231.2512
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Estac TroyesFrance2004–2007inga matcher i vår databas
NantesFrance2009–2010inga matcher i vår databas
Estac TroyesFrance2010–20152309253853022753291.43
Stade Brestois 29France2016–20191286335302061402241.75
AuxerreFrance2019–20221235140321831461931.57
CaenFrance2023124351916151.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.75 p/mStade Brestois 29på 128 matcher
Bästa målskillnad+0.52 per matchStade Brestois 29206–140 på 128 matcher
Flest matcher230Estac Troyes92–53–85
Flest vinster92Estac Troyespå 230 matcher
Flest poäng329Estac Troyespå 230 matcher
Längsta sejour230 matcherEstac Troyes2010–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Estac Troyes · 1.24 p/m på 37 matcher102011 · Estac Troyes · 1.65 p/m på 43 matcher2012 · Estac Troyes · 1.20 p/m på 46 matcher2013 · Estac Troyes · 1.48 p/m på 46 matcher2014 · Estac Troyes · 2.00 p/m på 42 matcher2015 · Estac Troyes · 0.31 p/m på 16 matcher2016 · Stade Brestois 29 · 1.67 p/m på 43 matcher2017 · Stade Brestois 29 · 1.64 p/m på 42 matcher2018 · Stade Brestois 29 · 1.93 p/m på 43 matcher2019 · Auxerre · 1.23 p/m på 31 matcher2020 · Auxerre · 1.63 p/m på 40 matcher2021 · Auxerre · 1.89 p/m på 44 matcher2022 · Auxerre · 0.80 p/m på 10 matcher2023 · Caen · 1.15 p/m på 13 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Stade Brestois 29AuxerreCaensnitt 1.54match 1496
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 171208 · 2014-05-092015-04-17Estac Troyes24 vinster av 38 · 6227
Svagaste sträckan1.05 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 1047 · 2010-10-152011-09-26Estac Troyes9 vinster av 38 · 3247

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.92 mot 1.58.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-1-4-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-1-4-185 35.6 %1.58 p/m
4-2-3-161 25.5 %1.57 p/m
4-4-241 17.2 %1.51 p/m
4-3-339 16.3 %1.92 p/m
4-4-1-17 2.9 %
3-4-32 0.8 %
4-3-1-22 0.8 %
4-5-12 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Auxerre
4-1-4-14-2-3-1
118
Stade Brestois 29
4-2-3-14-3-34-4-2
108
Caen
4-4-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 239 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Stade Brestois 292016-07-292019-05-17

FöreA. Dupont1.30 201
UnderHan1.75 128+0.45
EfterO. Dall’Oglio1.14 71−0.61

Auxerre2019-07-262022-10-09

FöreC. Daury0.89 9
UnderHan1.55 125+0.66
EfterChristophe Pelissier1.29 144−0.26

Caen2023-08-052023-11-04

FöreS. Moulin1.44 79
UnderHan1.15 13−0.29

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2004
14
15
16
17
18

Ett steg per år från 2014 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Ligue 2France2018/2019Tvåa
  • Ligue 2France2014/2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.32 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.28snitt 1.551.90
HögstStade Brestois 291.75 p/m på 128
LägstEstac Troyes1.43 p/m på 230
Spann0.32 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Furlan
  • Rutinerad496 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare124 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Furlan med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare