FootSam
FOOTBALL DATA

S. Moulin

Aktiv

France · 59 år · Valenciennes

494 matcher, 3 klubbar mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

494matcher
184–135–175V–O–F
1.39poäng/match
37 %vinstprocent
687poäng
616–585mål
+31målskillnad
154hållna nollor
184135175
Bäst iCaen1.44 p/m79 matcher
Svagast iAngers1.38 p/m415 matcher
Bästa säsong20141.67 p/m42 matcher
Flest matcherAngers415 matcher

281 av 494 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Angers2011–2021
Caen2021–2023
Valenciennes2025–nu

Poäng per match, period för period

Caen 2021–20231.4678
Angers 2011–20211.38412
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AngersFrance2011–20214121531111485034935701.38
CaenFrance2021–202378302424109871141.46
ValenciennesFrance2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mCaenpå 79 matcher
Bästa målskillnad+0.27 per matchCaen109–88 på 79 matcher
Flest matcher415Angers154–111–150
Flest vinster154Angerspå 415 matcher
Flest poäng573Angerspå 415 matcher
Längsta sejour412 matcherAngers2011–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123111213141516171819202122

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Caensnitt 1.39match 1494
Starkaste sträckan1.87 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 148185 · 2014-11-072015-10-24Angers20 vinster av 38 · 5226
Svagaste sträckan0.92 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 197234 · 2016-01-152016-12-16Angers9 vinster av 38 · 3853

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 2.00 mot 1.16.

4-1-4-176 28.4 %1.16 p/m
4-3-368 25.4 %1.50 p/m
4-2-3-138 14.2 %1.32 p/m
3-5-225 9.3 %1.40 p/m
5-3-214 5.2 %0.86 p/m
3-4-2-110 3.7 %2.00 p/m
5-4-17 2.6 %
3-4-35 1.9 %
4-4-25 1.9 %
3-5-1-14 1.5 %
4-3-1-24 1.5 %
4-4-1-14 1.5 %
4-5-14 1.5 %
3-1-4-22 0.7 %
3-4-1-22 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Angers
4-1-4-14-3-3
192
Caen
3-5-2
76

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 268 matcher mellan 2015 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Caen2021-07-242023-06-02

UnderHan1.44 79
EfterJ. Furlan1.15 13−0.29

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2011
  • Coupe de FranceFrance2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.06 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.23snitt 1.391.59
HögstCaen1.44 p/m på 79
LägstAngers1.38 p/m på 415
Spann0.06 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

S. Moulin
  • Rutinerad494 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare247 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Moulin med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare