FootSam
FOOTBALL DATA

Christophe PelissierAktiv

France · 60 år · Auxerre

385 matcher, 4 klubbar mellan 2011 och 2026.

01

Hur har han presterat?

35 %
Matcher som slutat med seger133 av 385 matcher
27 %
Matcher med hållen nolla104 av 385 matcher
Målbilden
1.23gjorda per match
1.33insläppta per match
Båda snitten på 385 matcher
385matcher
133–97–155V–O–F
1.29poäng/match
35 %vinstprocent
496poäng
475–511mål
-36målskillnad
104hållna nollor
13397155

Vinster 133Oavgjorda 97Förluster 155

Bäst iAuxerre1.29 p/m144 matcher
Svagast iLorient1.29 p/m 112 matcher
Bästa säsong20231.93 p/m 41 matcher
Flest matcherAuxerre144 matcher

376 av 385 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Luzenac2010–2014
Amiens2014–2019
Lorient2019–2022
Auxerre2022–2025
Auxerre2025–nu

Poäng per match, period för period

Auxerre 2022–20251.42107
Amiens 2014–20191.29123
Lorient 2019–20221.29112
Auxerre 2025–nu0.9237
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Luzenac2010–20142020222
AmiensFrance2014–20191234427521361531591.29
LorientFrance2019–20221124024481391631441.29
AuxerreFrance2022–20251074032351571351521.42
AuxerreFrance2025–nu37810193854340.92

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.29 p/mAuxerrepå 144 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchAuxerre195–189 på 144 matcher
Flest matcher144Auxerre48–42–54
Flest vinster48Auxerrepå 144 matcher
Flest poäng186Auxerrepå 144 matcher
Längsta sejour123 matcherAmiens2014–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Luzenac · 1.00 p/m på 1 matcher112012 · Luzenac · 1.00 p/m på 1 matcher2014 · Amiens · 1.50 p/m på 2 matcher2015 · Amiens · 0.00 p/m på 1 matcher2016 · Amiens · 1.65 p/m på 40 matcher2017 · Amiens · 1.21 p/m på 42 matcher2018 · Amiens · 1.05 p/m på 42 matcher2019 · Lorient · 1.91 p/m på 33 matcher2020 · Lorient · 1.13 p/m på 40 matcher2021 · Lorient · 0.92 p/m på 39 matcher2022 · Auxerre · 1.00 p/m på 31 matcher2023 · Auxerre · 1.93 p/m på 41 matcher2024 · Auxerre · 1.20 p/m på 35 matcher2025 · Auxerre · 0.97 p/m på 35 matcher2026 · Auxerre · 0.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AmiensLorientAuxerresnitt 1.29match 1385
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.74 mot karriärsnittetMatch 277314 · 2023-09-022024-08-18Auxerre22 vinster av 38 · 7234
Svagaste sträckan0.71 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 214251 · 2021-10-312023-01-14LorientAuxerre6 vinster av 38 · 3171

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.58 mot 1.44.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-1123 34 %1.44 p/m
5-4-145 12.4 %0.91 p/m
4-3-343 11.9 %0.91 p/m
4-4-1-140 11 %1.58 p/m
4-4-233 9.1 %1.48 p/m
3-4-2-126 7.2 %1.54 p/m
5-3-219 5.2 %1.21 p/m
3-5-210 2.8 %0.70 p/m
4-1-4-18 2.2 %
3-4-1-25 1.4 %
3-4-34 1.1 %
4-2-2-24 1.1 %
4-5-12 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Auxerre
4-2-3-15-4-13-4-2-1
142
Amiens
4-2-3-14-4-1-1
111
Lorient
4-2-3-1
109

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 362 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Amiens2014-12-072019-05-24

UnderHan1.29 127
EfterLuka Elsner0.95 37−0.34

Lorient2019-07-292022-05-21

FöreM. Landreau1.67 88
UnderHan1.29 112−0.38
EfterRegis Le Bris1.17 76−0.12

Auxerre2022-10-162026-08-29

FöreJ. Furlan1.55 125
UnderHan1.29 144−0.26

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2010
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2013 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Ligue 2France2023/2024Vinnare
  • Ligue 2France2019/2020Vinnare
  • Ligue 2France2016/2017Tvåa
  • National 1France2013/2014Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.00 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.14snitt 1.291.44
HögstAmiens1.29 p/m på 127
LägstAuxerre1.29 p/m på 144
Spann0.00 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.00 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Christophe Pelissier
  • Rutinerad385 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare96 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Christophe Pelissier med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare