FootSam
FOOTBALL DATA

Luka Elsner

Aktiv

Slovenia · 44 år · Cracovia Krakow

232 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

232matcher
72–80–80V–O–F
1.28poäng/match
31 %vinstprocent
296poäng
275–294mål
-19målskillnad
70hållna nollor
728080
Bäst iLe Havre1.50 p/m76 matcher
Svagast iAmiens0.95 p/m37 matcher
Bästa säsong20221.95 p/m39 matcher
Flest matcherLe Havre76 matcher

230 av 232 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Domžale2013–2016
Olimpija2016–2017
Pafos2017–2018
Amiens2019–2020
Standard Liege2021–2022
Le Havre2022–2024
Reims2024–2025

Poäng per match, period för period

Le Havre 2022–20241.5076
Kortrijk 20211.3520
Cracovia Krakow 2025–nu1.2536
Reims 2024–20251.2421
Standard Liege 2021–20221.1625
Amiens 2019–20200.9734
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Domžale2013–2016742110614
Olimpija2016–2017inga matcher i vår databas
PafosCyprus2017–2018inga matcher i vår databas
Union St. GilloiseBelgium2018–2019inga matcher i vår databas
AmiensFrance2019–202034712153857330.97
KortrijkBelgium2021208393132271.35
Standard LiegeBelgium2021–20222578102531291.16
Le HavreFrance2022–20247629272087711141.50
ReimsFrance2024–2025216872929261.24
Cracovia KrakowPoland2025inga matcher i vår databas
Cracovia KrakowPoland2025–nu361015114446451.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.50 p/mLe Havrepå 76 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchLe Havre87–71 på 76 matcher
Flest matcher76Le Havre29–27–20
Flest vinster29Le Havrepå 76 matcher
Flest poäng114Le Havrepå 76 matcher
Längsta sejour76 matcherLe Havre2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Domžale · 0.50 p/m på 2 matcher152016 · Domžale · 2.17 p/m på 6 matcher162019 · Amiens · 0.94 p/m på 32 matcher192020 · Kortrijk · 1.13 p/m på 16 matcher202021 · Standard Liege · 1.19 p/m på 37 matcher212022 · Le Havre · 1.95 p/m på 39 matcher222023 · Le Havre · 1.03 p/m på 37 matcher232024 · Reims · 1.18 p/m på 22 matcher242025 · Cracovia Krakow · 1.25 p/m på 36 matcher252026 · Lausanne · 1.00 p/m på 5 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AmiensKortrijkStandard LiegeLe HavreReimsCracovia KrakowLausannesnitt 1.28match 1232
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.72 mot karriärsnittetMatch 96133 · 2022-08-132023-08-13Le Havre20 vinster av 38 · 5123
Svagaste sträckan0.92 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 845 · 2016-08-042020-09-26DomžaleAmiens7 vinster av 38 · 3962

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.00 mot 1.05.

4-2-3-156 26.2 %1.05 p/m
4-3-355 25.7 %1.64 p/m
4-4-234 15.9 %1.12 p/m
3-4-323 10.7 %0.91 p/m
4-1-4-111 5.1 %2.00 p/m
3-4-2-18 3.7 %
4-4-1-16 2.8 %
5-3-25 2.3 %
3-4-1-24 1.9 %
5-4-14 1.9 %
3-5-23 1.4 %
4-2-2-22 0.9 %
4-5-12 0.9 %
4-3-2-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Le Havre
4-3-3
75
Amiens
4-2-3-1
37
Standard Liege
4-4-24-3-3
24
Reims
4-2-3-14-3-3
20
Kortrijk
4-4-2
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 214 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Domžale2015-07-022016-08-04

UnderHan1.75 8
EfterSimon Rožman1.67 18−0.08

Amiens2019-08-102020-09-26

FöreChristophe Pelissier1.29 127
UnderHan0.95 37−0.34
EfterO. Tanchot1.23 35+0.28

Kortrijk2021-02-022021-10-02

FöreY. Vanderhaeghe1.33 73
UnderHan1.33 21

Standard Liege2021-10-162022-04-10

FöreM. Leye1.27 40
UnderHan1.07 27−0.20
EfterRonny Deila1.50 40+0.43

Le Havre2022-07-302024-05-19

FöreP. Le Guen1.34 109
UnderHan1.50 76+0.16
EfterDidier Frédéric Thierry Digard0.97 72−0.53

Reims2024-08-172025-02-02

UnderHan1.18 22
EfterS. Diawara0.85 20−0.33

Cracovia Krakow2025-07-182026-05-23

FöreD. Kroczek1.45 42
UnderHan1.25 36−0.20
EfterBartosz Grzelak1.29 7+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2013
  • Ligue 2France2022/2023Vinnare
9 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupSlovenia2011/2012Vinnare
  • 1. SNLSlovenia2010/2011Tvåa
  • CupSlovenia2010/2011Vinnare
  • Super CupSlovenia2008/2009Tvåa
  • 1. SNLSlovenia2007/2008Vinnare
  • Super CupSlovenia2007/2008Vinnare
  • 1. SNLSlovenia2006/2007Vinnare
  • 1. SNLSlovenia2005/2006Tvåa
  • 1. SNLSlovenia2004/2005Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.55 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.261.65
HögstLe Havre1.50 p/m på 76
LägstAmiens0.95 p/m på 37
Spann0.55 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Luka Elsner
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luka Elsner med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare