FootSam
FOOTBALL DATA

Didier Frédéric Thierry DigardAktiv

France · 40 år · Le Havre

97 matcher, 4 klubbar mellan 2023 och 2026.

01

Hur har han presterat?

30 %
Matcher som slutat med seger29 av 97 matcher
22 %
Matcher med hållen nolla21 av 97 matcher
Målbilden
1.15gjorda per match
1.47insläppta per match
Båda snitten på 97 matcher
97matcher
29–27–41V–O–F
1.18poäng/match
30 %vinstprocent
114poäng
112–143mål
-31målskillnad
21hållna nollor
292741

Vinster 29Oavgjorda 27Förluster 41

Bäst iNice1.76 p/m25 matcher
Svagast iLe Havre0.97 p/m 72 matcher
Bästa säsong20221.76 p/m 25 matcher
Flest matcherLe Havre72 matcher

97 av 97 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Nice II2021–2024
Nice2023
Nice U212023–2024
Le Havre2024–nu

Poäng per match, period för period

Nice 20231.7124
Le Havre 2024–nu0.9772
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Nice II2021–2024inga matcher i vår databas
NiceFrance20232411853622411.71
Nice U212023–2024inga matcher i vår databas
Le HavreFrance2024–nu7217193673120700.97

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.76 p/mNicepå 25 matcher
Bästa målskillnad+0.64 per matchNice39–23 på 25 matcher
Flest matcher72Le Havre17–19–36
Flest vinster17Le Havrepå 72 matcher
Flest poäng70Le Havrepå 72 matcher
Längsta sejour72 matcherLe Havre2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232022 · Nice · 1.76 p/m på 25 matcher222024 · Le Havre · 0.97 p/m på 35 matcher242025 · Le Havre · 1.00 p/m på 35 matcher252026 · Le Havre · 0.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Le Havresnitt 1.18match 197
Starkaste sträckan1.47 p/m+0.29 mot karriärsnittetMatch 138 · 2023-01-112024-12-01NiceLe Havre16 vinster av 38 · 4947
Svagaste sträckan0.87 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 2966 · 2024-09-152025-09-28Le Havre9 vinster av 38 · 4075

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.32.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-325 26 %1.32 p/m
4-2-3-113 13.5 %1.31 p/m
4-1-4-110 10.4 %1.00 p/m
3-4-2-18 8.3 %
4-1-3-27 7.3 %
3-1-4-26 6.3 %
3-4-1-26 6.3 %
5-4-16 6.3 %
4-4-23 3.1 %
3-4-32 2.1 %
3-5-1-12 2.1 %
3-5-22 2.1 %
4-3-1-22 2.1 %
5-3-22 2.1 %
3-3-3-11 1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Nice
4-3-3
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 96 matcher mellan 2022 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nice2023-01-112023-06-03

FöreL. Favre1.27 26
UnderHan1.76 25+0.49
EfterFrancesco Farioli1.63 38−0.13

Le Havre2024-08-162026-08-29

FöreLuka Elsner1.50 76
UnderHan0.97 72−0.53

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Algarve Football CupEurope2017Tvåa
  • Coupe de FranceFrance2007/2008Tvåa
  • Coupe de la LigueFrance2007/2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.79 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.82snitt 1.171.91
HögstNice1.76 p/m på 25
LägstLe Havre0.97 p/m på 72
Spann0.79 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Didier Frédéric Thierry Digard
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Didier Frédéric Thierry Digard med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare