FootSam
FOOTBALL DATA

Regis Le BrisAktiv

France · 50 år · Sunderland

313 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2007 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

313matcher
100–81–132V–O–F
1.22poäng/match
32 %vinstprocent
381poäng
375–449mål
-74målskillnad
76hållna nollor
10081132
Bäst iSunderland1.23 p/m237 matcher
Svagast iLorient1.17 p/m76 matcher
Bästa säsong20241.63 p/m51 matcher
Flest matcherSunderland237 matcher

313 av 313 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Lorient II2015–2022
Lorient2022–2024
Sunderland2024–nu

Poäng per match, period för period

Sunderland 2024–nu1.5395
Lorient 2022–20241.1776
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lorient II2015–2022inga matcher i vår databas
LorientFrance2022–202476232033104123891.17
SunderlandEngland2024–nu953928281111041451.53

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.23 p/mSunderlandpå 237 matcher
Bästa målskillnad-0.23 per matchSunderland271–326 på 237 matcher
Flest matcher237Sunderland77–61–99
Flest vinster77Sunderlandpå 237 matcher
Flest poäng292Sunderlandpå 237 matcher
Längsta sejour95 matcherSunderland2024–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232007 · Sunderland · 0.00 p/m på 1 matcher072008 · Sunderland · 0.95 p/m på 38 matcher2010 · Sunderland · 1.50 p/m på 2 matcher2011 · Sunderland · 1.18 p/m på 38 matcher2012 · Sunderland · 0.79 p/m på 19 matcher2013 · Sunderland · 1.27 p/m på 15 matcher2014 · Sunderland · 1.20 p/m på 10 matcher2015 · Sunderland · 0.89 p/m på 19 matcher2022 · Lorient · 1.46 p/m på 41 matcher2023 · Lorient · 0.83 p/m på 35 matcher2024 · Sunderland · 1.63 p/m på 51 matcher2025 · Sunderland · 1.40 p/m på 42 matcher2026 · Sunderland · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LorientSunderlandsnitt 1.22match 1313
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 218255 · 2024-05-192025-02-28LorientSunderland19 vinster av 38 · 5836
Svagaste sträckan0.79 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 180217 · 2023-05-142024-05-12Lorient7 vinster av 38 · 4375

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.94 mot 1.48.

4-2-3-177 45 %1.48 p/m
3-4-2-133 19.3 %1.12 p/m
4-4-219 11.1 %1.32 p/m
4-3-317 9.9 %1.94 p/m
4-1-4-113 7.6 %1.15 p/m
5-4-18 4.7 %
3-4-33 1.8 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sunderland
4-2-3-1
95
Lorient
3-4-2-14-2-3-1
76

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 171 matcher mellan 2022 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sunderland2007-12-262009-05-24

UnderHan0.92 39
EfterSteve Bruce1.22 58+0.30

Sunderland2012-03-312012-05-13

UnderHan0.63 8
EfterM. O'Neill1.25 12+0.62

Sunderland2015-04-052015-10-03

UnderHan1.00 10
EfterS. Allardyce1.50 6+0.50

Lorient2022-08-072024-05-19

FöreChristophe Pelissier1.29 112
UnderHan1.17 76−0.12
EfterOlivier Pantaloni1.78 76+0.61

Sunderland2024-08-102026-08-30

FöreM. Dodds0.69 13
UnderHan1.53 95+0.84

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.06 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.02snitt 1.221.38
HögstSunderland1.23 p/m på 237
LägstLorient1.17 p/m på 76
Spann0.06 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Regis Le Bris
  • Rutinerad313 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare157 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Regis Le Bris med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.