FootSam
FOOTBALL DATA

J. Gasset

Uppdrag avslutade

France · 72 år

176 matcher, 5 klubbar mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
72–31–73V–O–F
1.40poäng/match
41 %vinstprocent
247poäng
248–239mål
+9målskillnad
50hållna nollor
723173
Bäst iSaint Etienne1.73 p/m63 matcher
Svagast iMontpellier0.73 p/m37 matcher
Bästa säsong20171.77 p/m22 matcher
Flest matcherSaint Etienne63 matcher

172 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Saint Etienne2017–2019
Bordeaux2020–2021
Côte d'Ivoire2023–2024
Montpellier2024–2025

Poäng per match, period för period

Saint Etienne 2017–20191.7359
Marseille 20241.5819
Montpellier 20171.2313
Bordeaux 2020–20211.1539
Montpellier 2024–20250.5520
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MontpellierFrance2017135171721161.23
Saint EtienneFrance2017–20195929151595641021.73
BordeauxFrance2020–202139136204258451.15
Côte d'Ivoire2022641113513
Côte d'Ivoire2023–2024852119617
MarseilleFrance2024199373427301.58
MontpellierFrance2024–20252032151340110.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mSaint Etiennepå 63 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchSaint Etienne102–68 på 63 matcher
Flest matcher63Saint Etienne31–16–16
Flest vinster31Saint Etiennepå 63 matcher
Flest poäng109Saint Etiennepå 63 matcher
Längsta sejour59 matcherSaint Etienne2017–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Montpellier · 1.00 p/m på 16 matcher162017 · Saint Etienne · 1.77 p/m på 22 matcher172018 · Saint Etienne · 1.71 p/m på 41 matcher182020 · Bordeaux · 1.15 p/m på 39 matcher202022 · Côte d'Ivoire · 2.17 p/m på 6 matcher222023 · Marseille · 1.74 p/m på 27 matcher232024 · Montpellier · 0.68 p/m på 25 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Saint EtienneBordeauxCôte d'IvoireMarseilleMontpelliersnitt 1.40match 1176
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 2360 · 2018-01-272019-01-16Saint Etienne20 vinster av 38 · 6537
Svagaste sträckan0.92 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 139176 · 2024-03-022025-04-06MarseilleMontpellier10 vinster av 38 · 4067

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.58.

4-2-3-178 47 %1.58 p/m
4-3-321 12.7 %1.38 p/m
3-4-1-215 9 %1.27 p/m
4-4-210 6 %1.40 p/m
5-3-29 5.4 %
3-5-27 4.2 %
3-4-2-16 3.6 %
4-1-4-16 3.6 %
3-4-35 3 %
4-3-1-24 2.4 %
3-5-1-12 1.2 %
4-3-2-12 1.2 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Saint Etienne
4-2-3-13-4-1-2
61
Bordeaux
4-2-3-14-4-2
39
Montpellier
4-2-3-1
36
Marseille
4-3-33-5-2
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 166 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Montpellier2017-02-042017-05-20

FöreF. Hantz1.04 25
UnderHan1.00 16−0.04
EfterM. Der Zakarian1.49 160+0.49

Saint Etienne2017-12-202019-05-24

FöreJ. Sablé0.33 6
UnderHan1.73 63+1.40
EfterG. Printant0.90 10−0.83

Bordeaux2020-08-212021-05-23

UnderHan1.15 39−0.06

Côte d'Ivoire2022-06-032024-01-22

FöreP. Beaumelle1.80 20
UnderHan2.00 18+0.20

Marseille2024-02-222024-05-19

FöreIvan Gennaro Gattuso1.42 26
UnderHan1.58 19+0.16
EfterRoberto De Zerbi1.92 36+0.34

Montpellier2024-10-272025-04-06

FöreM. Der Zakarian1.30 63
UnderHan0.52 21−0.78
EfterZoumana Camara1.47 49+0.95

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Ligue 1France2015/2016Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2015/2016Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2015/2016Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2015/2016Vinnare
  • Ligue 1France2014/2015Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2014/2015Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2014/2015Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2014/2015Vinnare
  • Ligue 1France2013/2014Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2013/2014Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.00 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.58snitt 1.301.88
HögstSaint Etienne1.73 p/m på 63
LägstMontpellier0.73 p/m på 37
Spann1.00 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.42 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Gasset med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.