FootSam
FOOTBALL DATA

G. SeoaneAktiv

Switzerland · 47 år · Borussia Mönchengladbach

386 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

386matcher
192–82–112V–O–F
1.70poäng/match
50 %vinstprocent
658poäng
729–521mål
+208målskillnad
104hållna nollor
19282112
Bäst iBSC Young Boys2.15 p/m144 matcher
Svagast iBorussia Mönchengladbach1.34 p/m169 matcher
Bästa säsong20182.25 p/m44 matcher
Flest matcherBorussia Mönchengladbach169 matcher

348 av 386 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

BSC Young Boys 2018–20212.15144
FC Luzern 20182.0017
Bayer Leverkusen 2021–20221.6055
Borussia Mönchengladbach 2023–nu1.22113
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FC LuzernSwitzerland2013inga matcher i vår databas
FC LuzernSwitzerland20181710432617342.00
BSC Young BoysSwitzerland2018–20211449427233161583092.15
Bayer LeverkusenGermany2021–20225526101911479881.60
Borussia MönchengladbachGermany2023–nu1133630471811911381.22

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.15 p/mBSC Young Boyspå 144 matcher
Bästa målskillnad+1.10 per matchBSC Young Boys316–158 på 144 matcher
Flest matcher169Borussia Mönchengladbach62–41–66
Flest vinster94BSC Young Boyspå 144 matcher
Flest poäng309BSC Young Boyspå 144 matcher
Längsta sejour144 matcherBSC Young Boys2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Borussia Mönchengladbach · 1.38 p/m på 13 matcher122013 · Borussia Mönchengladbach · 1.79 p/m på 14 matcher2014 · Borussia Mönchengladbach · 1.64 p/m på 14 matcher2015 · Borussia Mönchengladbach · 1.53 p/m på 15 matcher2017 · FC Luzern · 2.00 p/m på 17 matcher2018 · BSC Young Boys · 2.25 p/m på 44 matcher2019 · BSC Young Boys · 2.08 p/m på 50 matcher2020 · BSC Young Boys · 2.12 p/m på 50 matcher2021 · Bayer Leverkusen · 1.82 p/m på 44 matcher2022 · Bayer Leverkusen · 0.67 p/m på 12 matcher2023 · Borussia Mönchengladbach · 1.13 p/m på 38 matcher2024 · Borussia Mönchengladbach · 1.33 p/m på 36 matcher2025 · Borussia Mönchengladbach · 1.19 p/m på 37 matcher2026 · Borussia Mönchengladbach · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC LuzernBSC Young BoysBayer LeverkusenBorussia Mönchengladbachsnitt 1.70match 1386
Starkaste sträckan2.37 p/m+0.67 mot karriärsnittetMatch 159196 · 2020-07-152021-02-14BSC Young Boys28 vinster av 38 · 7332
Svagaste sträckan0.97 p/m0.73 mot karriärsnittetMatch 342379 · 2025-04-122026-04-11Borussia Mönchengladbach9 vinster av 38 · 5270

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.21 mot 1.59.

4-2-3-1115 35.7 %1.59 p/m
4-4-2108 33.5 %2.21 p/m
4-3-321 6.5 %1.57 p/m
3-4-2-120 6.2 %1.05 p/m
3-5-215 4.7 %1.13 p/m
3-4-39 2.8 %
4-1-4-17 2.2 %
3-1-4-25 1.6 %
5-3-25 1.6 %
5-4-15 1.6 %
3-4-1-23 0.9 %
3-5-1-12 0.6 %
4-4-1-12 0.6 %
4-5-12 0.6 %
4-2-2-21 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 322 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Borussia Mönchengladbach2014-02-152014-03-30

FöreL. Favre0.40 5
UnderHan1.50 8+1.10

FC Luzern2018-02-032018-05-19

FöreM. Babbel1.25 59
UnderHan2.00 17+0.75
EfterRené Weiler1.09 23−0.91

BSC Young Boys2018-07-222021-05-21

FöreAdi Hütter1.88 92
UnderHan2.15 144+0.27
EfterD. Wagner1.73 40−0.42

Bayer Leverkusen2021-08-072022-10-04

UnderHan1.57 56
EfterXabier Alonso Olano2.12 140+0.55

Borussia Mönchengladbach2023-08-112026-08-29

FöreDaniel Farke1.28 36
UnderHan1.22 113−0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 0 andraplatser sedan 2013
18
19
20

Ett steg per år från 2018 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super LeagueSwitzerland2020/2021Vinnare
  • Super LeagueSwitzerland2019/2020Vinnare
  • Schweizer PokalSwitzerland2019/2020Vinnare
  • Super LeagueSwitzerland2018/2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.81 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.19snitt 1.692.30
HögstBSC Young Boys2.15 p/m på 144
LägstBorussia Mönchengladbach1.34 p/m på 169
Spann0.81 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.38 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

G. Seoane
  • Rutinerad386 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare97 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför G. Seoane med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare