FootSam
FOOTBALL DATA

Adi Hütter

Aktiv

Austria · 56 år · Monaco

459 matcher, 7 klubbar, 4 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

459matcher
230–101–128V–O–F
1.72poäng/match
50 %vinstprocent
791poäng
908–663mål
+245målskillnad
114hållna nollor
230101128
Bäst iRed Bull Salzburg2.08 p/m53 matcher
Svagast iBorussia Mönchengladbach1.38 p/m37 matcher
Bästa säsong20142.08 p/m53 matcher
Flest matcherEintracht Frankfurt142 matcher

366 av 459 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
SCR Altach2009–2012
Grödig2012–2014
BSC Young Boys2015–2018
Monaco2023–nu

Poäng per match, period för period

Red Bull Salzburg 2014–20152.0853
BSC Young Boys 2015–20181.8892
Monaco 2023–nu1.7495
Eintracht Frankfurt 2018–20211.65141
Grödig 2012–20141.4939
Borussia Mönchengladbach 2021–20221.3837
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SCR AltachAustria2009–20121001020
GrödigAustria2012–2014391610137374581.49
Red Bull SalzburgAustria2014–20155334811157641102.08
BSC Young BoysSwitzerland2015–2018925120211771141731.88
Eintracht FrankfurtGermany2018–20211416732422622142331.65
Borussia MönchengladbachGermany2021–202237149146064511.38
MonacoFrance2023–nu954821261761281651.74

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.08 p/mRed Bull Salzburgpå 53 matcher
Bästa målskillnad+1.75 per matchRed Bull Salzburg157–64 på 53 matcher
Flest matcher142Eintracht Frankfurt67–33–42
Flest vinster67Eintracht Frankfurtpå 142 matcher
Flest poäng234Eintracht Frankfurtpå 142 matcher
Längsta sejour141 matcherEintracht Frankfurt2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231126

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GrödigRed Bull SalzburgBSC Young BoysEintracht FrankfurtBorussia MönchengladbachMonacoEintracht Frankfurtsnitt 1.72match 1459
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 166203 · 2017-12-072018-11-24BSC Young BoysEintracht Frankfurt27 vinster av 38 · 8950
Svagaste sträckan1.26 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 323360 · 2021-04-242022-04-23Eintracht FrankfurtBorussia Mönchengladbach13 vinster av 38 · 5970

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.08.

4-4-283 23.2 %2.08 p/m
3-4-2-166 18.5 %1.58 p/m
3-4-1-261 17.1 %1.69 p/m
4-2-3-161 17.1 %1.56 p/m
3-1-4-227 7.6 %1.67 p/m
3-5-214 3.9 %1.57 p/m
4-3-310 2.8 %1.10 p/m
3-4-39 2.5 %
4-4-1-17 2 %
4-1-4-14 1.1 %
4-2-2-24 1.1 %
5-3-23 0.8 %
5-4-13 0.8 %
3-5-1-12 0.6 %
4-1-3-21 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Monaco
4-2-3-13-4-2-14-4-2
93

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 357 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Grödig2012-07-132014-05-11

FöreH. Pfeifenberger2.40 5
UnderHan1.49 39−0.91

Red Bull Salzburg2014-07-122015-05-31

FöreR. Schmidt2.17 87
UnderHan2.08 53−0.09
EfterPeter Zeidler2.00 25−0.08

BSC Young Boys2016-07-232018-05-19

UnderHan1.88 92
EfterG. Seoane2.15 144+0.27

Eintracht Frankfurt2018-08-122021-05-22

FöreNiko Kovac1.44 91
UnderHan1.65 141+0.21
EfterOliver Glasner1.48 97−0.17

Borussia Mönchengladbach2021-08-092022-05-14

UnderHan1.38 37
EfterDaniel Farke1.28 36−0.10

Monaco2023-08-132025-05-17

FörePhilippe Clement1.77 74
UnderHan1.80 84+0.03
EfterSebastien Pocognoli1.80 5

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 7 andraplatser sedan 2009
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2012 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Trophée des ChampionsFrance2024/2025Tvåa
  • Trofeo Joan GamperWorld2024Vinnare
  • Ligue 1France2023/2024Tvåa
  • Emirates CupWorld2023Tvåa
  • Super CupGermany2018/2019Tvåa
  • Super LeagueSwitzerland2017/2018Vinnare
  • Schweizer PokalSwitzerland2017/2018Tvåa
  • Super LeagueSwitzerland2016/2017Tvåa
  • Super LeagueSwitzerland2015/2016Tvåa
  • BundesligaAustria2014/2015Vinnare
  • CupAustria2014/2015Vinnare
  • 2. LigaAustria2012/2013Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • BundesligaAustria1996/1997Vinnare
  • BundesligaAustria1994/1995Vinnare
  • BundesligaAustria1993/1994Vinnare
  • BundesligaAustria1992/1993Tvåa
  • BundesligaAustria1991/1992Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.70 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.23snitt 1.732.23
HögstRed Bull Salzburg2.08 p/m på 53
LägstBorussia Mönchengladbach1.38 p/m på 37
Spann0.70 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Adi Hütter
  • Rutinerad459 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Adi Hütter med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare