FootSam
FOOTBALL DATA

Xabier Alonso Olano

Aktiv

Spain · 44 år · Chelsea

268 matcher, 4 klubbar, 3 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

268matcher
151–56–61V–O–F
1.90poäng/match
56 %vinstprocent
509poäng
515–317mål
+198målskillnad
85hållna nollor
1515661
Bäst iReal Madrid2.32 p/m25 matcher
Svagast iReal Sociedad II0.95 p/m42 matcher
Bästa säsong20232.60 p/m53 matcher
Flest matcherBayer Leverkusen198 matcher

268 av 268 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Real Sociedad II2019–2022
Bayer Leverkusen2022–2025
Real Madrid2025–2026
Chelsea2026–nu

Poäng per match, period för period

Real Madrid 2025–20262.2924
Bayer Leverkusen 2022–20252.15137
Real Sociedad II 2019–20220.9542
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real Sociedad IISpain2019–2022421010224361400.95
Bayer LeverkusenGermany2022–20251378831183001412952.15
Real MadridSpain2025–20262417434724552.29
ChelseaEngland2026–nu3300959

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.32 p/mReal Madridpå 25 matcher
Bästa målskillnad+1.08 per matchReal Madrid52–25 på 25 matcher
Flest matcher198Bayer Leverkusen120–42–36
Flest vinster120Bayer Leverkusenpå 198 matcher
Flest poäng402Bayer Leverkusenpå 198 matcher
Längsta sejour137 matcherBayer Leverkusen2022–2025

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Bayer Leverkusen · 2.27 p/m på 11 matcher122013 · Bayer Leverkusen · 2.06 p/m på 17 matcher132014 · Bayer Leverkusen · 1.25 p/m på 12 matcher142015 · Bayer Leverkusen · 1.67 p/m på 18 matcher152021 · Real Sociedad II · 0.95 p/m på 42 matcher212022 · Bayer Leverkusen · 1.65 p/m på 37 matcher222023 · Bayer Leverkusen · 2.60 p/m på 53 matcher232024 · Bayer Leverkusen · 1.96 p/m på 50 matcher242025 · Real Madrid · 2.32 p/m på 25 matcher252026 · Chelsea · 3.00 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Real Sociedad IIBayer LeverkusenReal MadridChelseasnitt 1.90match 1268
Starkaste sträckan2.79 p/m+0.89 mot karriärsnittetMatch 143180 · 2023-09-212024-04-14Bayer Leverkusen34 vinster av 38 · 10226
Svagaste sträckan0.89 p/m1.01 mot karriärsnittetMatch 5794 · 2016-05-072022-04-18Bayer LeverkusenReal Sociedad II8 vinster av 38 · 3855

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.28.

3-4-2-188 41.9 %2.28 p/m
4-3-331 14.8 %1.26 p/m
4-2-3-124 11.4 %1.75 p/m
3-4-323 11 %1.70 p/m
4-4-213 6.2 %1.69 p/m
3-5-210 4.8 %2.00 p/m
3-4-1-28 3.8 %
4-5-13 1.4 %
5-3-23 1.4 %
4-3-1-22 1 %
4-4-1-12 1 %
3-1-4-21 0.5 %
4-1-4-11 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Real Madrid
4-2-3-14-3-3
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 210 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bayer Leverkusen2012-11-112014-05-10

UnderHan2.14 28
EfterR. Schmidt2.29 7+0.15

Real Sociedad II2021-08-142022-05-27

UnderHan0.95 42
EfterJon Ansotegi Gorostola1.13 45+0.18

Bayer Leverkusen2022-10-082025-05-17

FöreG. Seoane1.57 56
UnderHan2.12 140+0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 2 andraplatser sedan 2019
23
24

Ett steg per år från 2023 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • BundesligaGermany2024/2025Tvåa
  • Super CupGermany2024/2025Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2023/2024Tvåa
  • BundesligaGermany2023/2024Vinnare
  • DFB PokalGermany2023/2024Vinnare
33 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2019 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupGermany2016/2017Vinnare
  • BundesligaGermany2016/2017Vinnare
  • Super CupGermany2015/2016Tvåa
  • BundesligaGermany2015/2016Vinnare
  • DFB PokalGermany2015/2016Vinnare
  • Audi CupWorld2015Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2014/2015Vinnare
  • BundesligaGermany2014/2015Vinnare
  • Super CupSpain2014/2015Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2013/2014Vinnare
  • Copa del ReySpain2013/2014Vinnare
  • International Champions CupWorld2013Vinnare
  • La LigaSpain2012/2013Tvåa
  • Copa del ReySpain2012/2013Tvåa
  • Super CupSpain2012/2013Vinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2012 Poland/UkraineVinnare
  • La LigaSpain2011/2012Vinnare
  • Super CupSpain2011/2012Tvåa
  • Copa del ReySpain2010/2011Vinnare
  • La LigaSpain2010/2011Tvåa
  • FIFA World CupWorld2010 South AfricaVinnare
  • La LigaSpain2009/2010Tvåa
  • Premier LeagueEngland2008/2009Tvåa
  • UEFA European Championship QualifiersEurope2008 Austria/SwitzerVinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2008 Austria/SwitzerVinnare
  • Community ShieldEngland2006/2007Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2006/2007Tvåa
  • FA CupEngland2005/2006Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2005/2006Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2005 JapanTvåa
  • League CupEngland2004/2005Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Vinnare
  • La LigaSpain2002/2003Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.37 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.79snitt 1.892.48
HögstReal Madrid2.32 p/m på 25
LägstReal Sociedad II0.95 p/m på 42
Spann1.37 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.41 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Xabier Alonso Olano
  • Resultatstark1.90 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad268 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Xabier Alonso Olano med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare