FootSam
FOOTBALL DATA

M. Babbel

Aktiv

Germany · 53 år · Western Sydney Wanderers

146 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2020.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

146matcher
43–37–66V–O–F
1.14poäng/match
30 %vinstprocent
166poäng
215–265mål
-50målskillnad
25hållna nollor
433766
Bäst iFC Luzern1.25 p/m59 matcher
Svagast iWestern Sydney Wanderers0.93 p/m41 matcher
Bästa säsong20161.34 p/m38 matcher
Flest matcherFC Luzern59 matcher

143 av 146 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
VfB Stuttgart2008–2009
Hertha BSC2010–2011
FC Luzern2014–2018

Poäng per match, period för period

Hertha BSC 2010–20111.3719
FC Luzern 2014–20181.2559
1899 Hoffenheim 20121.0427
Western Sydney Wanderers 2018–nu0.9341
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
VfB StuttgartGermany2008–2009inga matcher i vår databas
Hertha BSCGermany2010–2011196853126261.37
1899 HoffenheimGermany20122777133857281.04
FC LuzernSwitzerland2014–20185920142590107741.25
Western Sydney WanderersAustralia2018–nu41108235675380.93

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.25 p/mFC Luzernpå 59 matcher
Bästa målskillnad-0.29 per matchFC Luzern90–107 på 59 matcher
Flest matcher59FC Luzern20–14–25
Flest vinster20FC Luzernpå 59 matcher
Flest poäng74FC Luzernpå 59 matcher
Längsta sejour59 matcherFC Luzern2014–2018

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Hertha BSC · 1.30 p/m på 33 matcher112012 · 1899 Hoffenheim · 0.85 p/m på 13 matcher122016 · FC Luzern · 1.34 p/m på 38 matcher162017 · FC Luzern · 1.10 p/m på 21 matcher172018 · Western Sydney Wanderers · 0.89 p/m på 27 matcher182019 · Western Sydney Wanderers · 1.00 p/m på 14 matcher19

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

01231899 HoffenheimFC LuzernWestern Sydney Wandererssnitt 1.14match 1146
Starkaste sträckan1.37 p/m+0.23 mot karriärsnittetMatch 3875 · 2012-09-232017-04-091899 HoffenheimFC Luzern14 vinster av 38 · 6669
Svagaste sträckan0.87 p/m0.27 mot karriärsnittetMatch 85122 · 2017-07-132019-02-01FC LuzernWestern Sydney Wanderers8 vinster av 38 · 5177

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.28 mot 0.76.

4-2-3-142 43.8 %0.76 p/m
4-4-218 18.8 %1.28 p/m
3-5-27 7.3 %
4-3-37 7.3 %
3-4-35 5.2 %
5-3-25 5.2 %
4-4-1-14 4.2 %
4-1-4-12 2.1 %
5-4-12 2.1 %
3-1-4-21 1 %
3-4-2-11 1 %
4-2-2-21 1 %
4-3-2-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Luzern
4-4-24-2-3-1
55

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 96 matcher mellan 2016 och 2019. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Luzern2016-07-232017-12-17

UnderHan1.25 59
EfterG. Seoane2.00 17+0.75

Western Sydney Wanderers2018-10-212020-01-19

FöreH. Foxe1.22 27
UnderHan0.93 41−0.29
EfterJ. Marigny1.58 12+0.65

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2008
  • 2. BundesligaGermany2010/2011Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2008 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • BundesligaGermany2006/2007Vinnare
  • Liga PokalGermany2005Tvåa
  • European ChampionshipEurope1996 EnglandVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.32 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.101.40
HögstFC Luzern1.25 p/m på 59
LägstWestern Sydney Wanderers0.93 p/m på 41
Spann0.32 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Babbel
  • Tunga uppdrag1.14 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Babbel med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare