FootSam
FOOTBALL DATA

Daniel Farke

Aktiv

Germany · 49 år · Leeds

396 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

396matcher
175–102–119V–O–F
1.58poäng/match
44 %vinstprocent
627poäng
608–496mål
+112målskillnad
124hållna nollor
175102119
Bäst iLeeds1.79 p/m151 matcher
Svagast iBorussia Mönchengladbach1.28 p/m36 matcher
Bästa säsong20242.10 p/m49 matcher
Flest matcherNorwich208 matcher

395 av 396 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Lippstadt 082009–2015
Norwich2017–2021
Leeds2023–nu

Poäng per match, period för period

Leeds 2023–nu1.79151
Norwich 2017–20211.48207
Borussia Mönchengladbach 2022–20231.2836
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lippstadt 082009–20151001160
Borussia Dortmund II2015–2017inga matcher i vår databas
NorwichEngland2017–20212078649722862823071.48
FC KrasnodarRussia2022inga matcher i vår databas
Borussia MönchengladbachGermany2022–2023361210146258461.28
LeedsEngland2023–nu1517643322571492711.79

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.79 p/mLeedspå 151 matcher
Bästa målskillnad+0.72 per matchLeeds257–149 på 151 matcher
Flest matcher208Norwich87–49–72
Flest vinster87Norwichpå 208 matcher
Flest poäng310Norwichpå 208 matcher
Längsta sejour207 matcherNorwich2017–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231317181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NorwichBorussia MönchengladbachLeedssnitt 1.58match 1396
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.68 mot karriärsnittetMatch 153190 · 2020-10-172021-04-06Norwich26 vinster av 38 · 6325
Svagaste sträckan0.58 p/m1.00 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2019-09-212020-09-05Norwich5 vinster av 38 · 2672

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.71.

4-2-3-1297 76.7 %1.71 p/m
4-3-322 5.7 %0.82 p/m
3-4-2-115 3.9 %1.60 p/m
3-5-215 3.9 %1.47 p/m
4-1-4-113 3.4 %0.92 p/m
3-4-1-211 2.8 %1.64 p/m
4-4-24 1 %
5-3-23 0.8 %
5-4-13 0.8 %
3-1-4-22 0.5 %
4-4-1-11 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Norwich
4-2-3-1
200
Leeds
4-2-3-1
151

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 387 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Norwich2017-08-052021-11-06

FöreA. Irvine1.70 10
UnderHan1.49 208−0.21
EfterDean Smith1.07 56−0.42

Borussia Mönchengladbach2022-07-312023-05-27

FöreAdi Hütter1.38 37
UnderHan1.28 36−0.10
EfterG. Seoane1.22 113−0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2009
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2018 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2024/2025Vinnare
  • ChampionshipEngland2020/2021Vinnare
  • ChampionshipEngland2018/2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.51 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.13snitt 1.591.94
HögstLeeds1.79 p/m på 151
LägstBorussia Mönchengladbach1.28 p/m på 36
Spann0.51 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Daniel Farke
  • Rutinerad396 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare99 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Daniel Farke med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare