FootSam
FOOTBALL DATA

C. Arslan

Uppdrag avslutade

Türkiye · 56 år

157 matcher, 15 klubbar mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

157matcher
41–41–75V–O–F
1.04poäng/match
26 %vinstprocent
164poäng
185–231mål
-46målskillnad
41hållna nollor
414175
Bäst iAkhisarspor1.30 p/m74 matcher
Bästa säsong20151.42 p/m45 matcher
Flest matcherAkhisarspor74 matcher

111 av 157 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Kocaelispor2009–2010
Karsiyaka2012–2013
Başakşehir2013–2014
Şanlıurfaspor2014–2015
Akhisarspor2015–2016
Akhisarspor2018–2019
Čelik2019
Balıkesirspor2020–2021
Shkupi2023
Şanlıurfaspor2024–2025

Poäng per match, period för period

Akhisarspor 2015–20161.4347
Şanlıurfaspor 2024–20251.3614
Akhisarspor 2018–20191.0824
Yeni Malatyaspor 20220.3318
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
KocaelisporTurkey2009–2010inga matcher i vår databas
BolusporTurkey2011inga matcher i vår databas
GöztepeTurkey2012inga matcher i vår databas
KarsiyakaTurkey2012–20131001010
BaşakşehirTurkey2013–20143201616
ŞanlıurfasporTurkey2014–20151010331
BalıkesirsporTurkey2015923417199
AkhisarsporTurkey2015–2016471716146153671.43
KarsiyakaTurkey2018inga matcher i vår databas
AdanasporTurkey20184022472
AkhisarsporTurkey2018–20192475122840261.08
Čelik2019inga matcher i vår databas
Manisa F.K.Turkey2020inga matcher i vår databas
BalıkesirsporTurkey2020–20214013481
KasımpaşaTurkey202171337106
Yeni MalatyasporTurkey2022181314123960.33
Shkupi20234112534
ŞanlıurfasporTurkey2024–2025145451711191.36
AnkaragücüTurkey20244202436

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.30 p/mAkhisarsporpå 74 matcher
Bästa målskillnad-0.08 per matchAkhisarspor93–99 på 74 matcher
Flest matcher74Akhisarspor25–21–28
Flest vinster25Akhisarsporpå 74 matcher
Flest poäng96Akhisarsporpå 74 matcher
Längsta sejour47 matcherAkhisarspor2015–2016

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231213141516182021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BaşakşehirŞanlıurfasporBalıkesirsporAkhisarsporAdanasporAkhisarsporAdanasporAkhisarsporBalıkesirsporKasımpaşaYeni MalatyasporShkupiŞanlıurfasporAnkaragücüŞanlıurfasporsnitt 1.04match 1157
Starkaste sträckan1.63 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2015-05-122016-03-02BalıkesirsporAkhisarspor17 vinster av 38 · 5440
Svagaste sträckan0.42 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2019-01-182022-08-26AkhisarsporBalıkesirsporKasımpaşaYeni Malatyaspor3 vinster av 38 · 2874

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.29 mot 0.68.

4-2-3-150 52.6 %0.68 p/m
4-3-315 15.8 %0.80 p/m
4-1-4-114 14.7 %1.29 p/m
3-5-25 5.3 %
5-3-24 4.2 %
3-4-32 2.1 %
3-1-4-21 1.1 %
3-4-1-21 1.1 %
4-4-1-11 1.1 %
4-4-21 1.1 %
4-5-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Akhisarspor
4-2-3-1
26
Yeni Malatyaspor
4-2-3-14-1-4-1
18
Şanlıurfaspor
4-1-4-14-2-3-1
18
Kasımpaşa
4-2-3-1
10
Balıkesirspor
4-2-3-14-3-3
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 95 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Balıkesirspor2015-04-042015-05-29

FöreK. Özdeş0.93 14
UnderHan1.00 9+0.07

Akhisarspor2015-08-162016-08-27

FöreRoberto Carlos1.05 21
UnderHan1.43 47+0.38
EfterT. Kafkas1.36 33−0.07

Adanaspor2018-08-112018-09-22

UnderHan0.50 6
EfterC. Demirbakan1.35 17+0.85

Akhisarspor2018-09-202019-02-11

FöreS. Sušić0.50 6
UnderHan1.07 27+0.57
EfterE. Kahyaoğlu1.12 17+0.05

Balıkesirspor2020-12-122021-01-30

FöreU. Baysal1.20 15
UnderHan0.25 8−0.95
EfterY. Şimşek1.29 17+1.04

Kasımpaşa2021-08-142021-10-23

UnderHan0.60 10
EfterHakan Kutlu1.00 8+0.40

Yeni Malatyaspor2022-03-042022-10-01

UnderHan0.33 18
EfterH. Özer1.00 13+0.67

Şanlıurfaspor2024-02-102024-05-11

Föreİ. Buz0.63 19
UnderHan1.46 13+0.83
EfterE. Sözeri1.27 11−0.19

Ankaragücü2024-08-112024-09-15

FöreEmre Belözoğlu1.32 38
UnderHan1.20 5−0.12
EfterK. Kocak1.80 15+0.60

Şanlıurfaspor2025-03-282025-04-19

FöreK. Kılıç1.00 6
UnderHan1.20 5+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2009
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2013 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • TSYD CupTurkey2024/2025Vinnare
  • First LeagueMacedonia-Fyr2022/2023Tvåa
  • 1. LigTurkey2013/2014Vinnare
6 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 2. LigTurkey2005/2006Vinnare
  • 1. LigTurkey1999/2000Vinnare
  • Süper LigTurkey1993/1994Vinnare
  • CupTurkey1993/1994Tvåa
  • Super CupTurkey1993/1994Tvåa
  • Super CupTurkey1992/1993Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

C. Arslan
  • Tunga uppdrag1.04 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare10 klubbar, 16 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför C. Arslan med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.