FootSam
FOOTBALL DATA

K. Özdeş

Uppdrag avslutade

Türkiye · 56 år

187 matcher, 9 klubbar mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

187matcher
71–35–81V–O–F
1.33poäng/match
38 %vinstprocent
248poäng
276–288mål
-12målskillnad
42hållna nollor
713581
Bäst iKasımpaşa1.48 p/m124 matcher
Bästa säsong20161.68 p/m40 matcher
Flest matcherKasımpaşa124 matcher

151 av 187 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Manisaspor2011–2012
Manisaspor2013–2014
Balıkesirspor2014–2015
Kasımpaşa2016–2018
Göztepe2018–2019
Ankaragücü2024–2025

Poäng per match, period för period

Kasımpaşa 20231.7322
Kasımpaşa 2016–20181.5284
Manisaspor 2011–20121.4117
Göztepe 2018–20191.2711
Kasımpaşa 20191.2015
Balıkesirspor 2014–20150.9314
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
KonyasporTurkey2004inga matcher i vår databas
Türkiye U192011inga matcher i vår databas
ManisasporTurkey2011–2012176651616241.41
ManisasporTurkey2013–20141001020
BalıkesirsporTurkey2014–2015143472124130.93
KarsiyakaTurkey2015inga matcher i vår databas
KasımpaşaTurkey2016–2018843814321461351281.52
GöztepeTurkey2018–2019114251613141.27
KasımpaşaTurkey2019155372124181.20
Yeni MalatyasporTurkey202071065133
KasımpaşaTurkey20232211563434381.73
AnkaragücüTurkey2024inga matcher i vår databas
AnkaragücüTurkey2024–20255212547

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mKasımpaşapå 124 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchKasımpaşa205–201 på 124 matcher
Flest matcher124Kasımpaşa54–22–48
Flest vinster54Kasımpaşapå 124 matcher
Flest poäng184Kasımpaşapå 124 matcher
Längsta sejour84 matcherKasımpaşa2016–2018

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012311131416171819222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BalıkesirsporKasımpaşaGöztepeKasımpaşaYeni MalatyasporKasımpaşaAnkaragücüsnitt 1.33match 1187
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 3269 · 2015-03-132017-05-12BalıkesirsporKasımpaşa21 vinster av 38 · 7350
Svagaste sträckan1.00 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2018-09-142020-02-16KasımpaşaGöztepeKasımpaşaYeni Malatyaspor11 vinster av 38 · 5064

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.32.

4-2-3-1107 78.7 %1.32 p/m
4-1-4-116 11.8 %0.94 p/m
4-3-35 3.7 %
4-4-1-14 2.9 %
3-4-31 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %
4-4-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Kasımpaşa
4-2-3-1
108
Göztepe
4-2-3-14-4-1-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 136 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Balıkesirspor2014-12-062015-03-20

UnderHan0.93 14
EfterC. Arslan1.00 9+0.07

Kasımpaşa2016-10-152018-09-29

FöreR. Çalımbay1.38 42
UnderHan1.52 84+0.14
EfterM. Denizli1.22 32−0.30

Göztepe2018-12-012019-02-22

UnderHan1.13 15
EfterT. Tuna1.27 22+0.14

Kasımpaşa2019-08-182019-11-30

UnderHan1.20 15
EfterT. Havutçu1.00 10−0.20

Yeni Malatyaspor2020-01-182020-03-01

UnderHan0.43 7−1.03

Kasımpaşa2023-04-022023-11-25

FöreSelcuk Inan0.85 13
UnderHan1.52 25+0.67
EfterS. Uğurlu1.45 38−0.07

Ankaragücü2025-01-042025-02-09

FöreK. Kocak1.80 15
UnderHan0.88 8−0.92
EfterM. Dalcı1.00 9+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vilka matcher har han lett?

09

Hur står han sig mot andra?

Jämför K. Özdeş med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.