FootSam
FOOTBALL DATA

T. Tuna

Uppdrag avslutade

Türkiye · 50 år

109 matcher, 5 klubbar mellan 2013 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

109matcher
34–40–35V–O–F
1.30poäng/match
31 %vinstprocent
142poäng
132–144mål
-12målskillnad
34hållna nollor
344035
Bäst iAntalyaspor1.55 p/m29 matcher
Svagast iGöztepe1.35 p/m57 matcher
Bästa säsong20191.48 p/m33 matcher
Flest matcherGöztepe57 matcher

109 av 109 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Göztepe2017–2018
Bursaspor2021–2022

Poäng per match, period för period

Antalyaspor 20201.6926
Göztepe 2017–20181.4732
Göztepe 20191.3219
Sivasspor 20180.9111
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Çanakkale Dardanel20131010001
GöztepeTurkey2017–201832138114951471.47
SivassporTurkey2018112451319100.91
GöztepeTurkey2019196761815251.32
AntalyasporTurkey202026111143731441.69
BursasporTurkey2021–20228143587

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mAntalyasporpå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchAntalyaspor39–38 på 29 matcher
Flest matcher57Göztepe20–17–20
Flest vinster20Göztepepå 57 matcher
Flest poäng77Göztepepå 57 matcher
Längsta sejour32 matcherGöztepe2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Çanakkale Dardanel · 1.00 p/m på 1 matcher132017 · Göztepe · 1.40 p/m på 35 matcher172018 · Göztepe · 1.13 p/m på 24 matcher182019 · Antalyaspor · 1.48 p/m på 33 matcher192020 · Antalyaspor · 1.33 p/m på 6 matcher202021 · Bursaspor · 0.80 p/m på 10 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GöztepeSivassporGöztepeAntalyasporBursasporsnitt 1.30match 1109
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 5693 · 2019-04-262020-07-24GöztepeAntalyaspor15 vinster av 38 · 5546
Svagaste sträckan1.00 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 1855 · 2017-12-182019-04-20GöztepeSivassporGöztepe8 vinster av 38 · 3651

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.47 mot 1.34.

4-2-3-177 73.3 %1.34 p/m
4-1-4-117 16.2 %1.47 p/m
4-4-26 5.7 %
4-4-1-12 1.9 %
4-3-1-21 1 %
4-3-31 1 %
4-5-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Göztepe
4-2-3-1
55
Antalyaspor
4-2-3-14-1-4-1
29
Sivasspor
4-2-3-1
11
Bursaspor
4-2-3-14-1-4-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 105 matcher mellan 2017 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Göztepe2017-08-122018-05-19

FöreOkan Buruk1.50 8
UnderHan1.40 35−0.10

Sivasspor2018-08-112018-11-05

FöreS. Aybaba1.49 39
UnderHan0.92 12−0.57
EfterH. Keleş1.30 23+0.38

Göztepe2019-02-272019-10-27

FöreK. Özdeş1.13 15
UnderHan1.27 22+0.14

Antalyaspor2020-01-162020-10-24

FöreS. Tomas0.88 8
UnderHan1.55 29+0.67
EfterE. Yanal1.23 48−0.32

Bursaspor2021-12-252022-03-10

UnderHan0.80 10
EfterMustafa Er1.90 10+1.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Süper LigTurkey2002/2003Vinnare
  • CupTurkey2001/2002Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.20snitt 1.421.70
HögstAntalyaspor1.55 p/m på 29
LägstGöztepe1.35 p/m på 57
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

T. Tuna
  • Resande tränare5 klubbar, 22 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför T. Tuna med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare